btbilgi

2019’un son çeyreği dünya çapında çeşitli DDoS saldırılarına tanık oldu. Bunların arasında Güney Afrika, Singapur ve İskandinav ülkelerindeki finansal kuruluşlara yönelik saldırıların dikkat çektiği rapor ediliyor. Bu saldırıların kaynağının, Rus hükümetine bağlı çalıştıkları iddia edilen ‘Fancy Bear’ suç grubu olduğu iddiaları söz konusu. Söz konusu saldırıların İngiltere’deki İşçi Partisi’ni ve Vatikan’daki çeşitli sunucuları da etkilemesi, DDoS tekniklerinin günümüzde siber suçlular arasında hala popüler olduğuna işaret etmekte.

Kaspersky firmasının yayımladığı ‘2019’un 4’üncü Çeyreği DDoS Saldırıları’ (DDoS Attacks in Q4 2019) raporunda bu haberleri destekler nitelikte veriler bulunmakta. Firmanın savunma yazılımları tarafından tespit edilen saldırılar, 2018’in aynı dönemine göre neredeyse iki kat kadar yükselmiş durumda. 2018’in dördüncü çeyreğinde engellenen saldırı sayısı, 2019’un dördüncü çeyreğinde tespit edilen saldırıların sadece yüzde 56’sına denk gelmekte. 2019’un üçüncü çeyreğindeki saldırıların ise, dördüncü çeyreğin yüzde 92’sine eşit olduğu belirtiliyor.

Rapordaki botnet aktivitelerine detaylı bakıldığında, saldırıların yüzde 28’inin hafta sonu gerçekleştiği gözlemlenmekte. Pazar günü yapılan saldırıların önceki seneye göre yüzde 2,5 oranında arttığı tespit edilmiş. Pazar günü saldırılarının ortalamada diğer günlerin gerisinde kaldığı, fakat yıl boyunca birbirine sıklıkta devam etmesinin dikkat çekici olduğu ifade edilmiş. 2019’un dördüncü çeyreğinde saldırılar için en az tercih edilen gün ise Perşembe olmuş.

Siber saldırganların uygulama katmanına yönlendirilen akıllı DDoS saldırılarında artış saptanmış. Bu türden saldırıların miktarı, 2019’un üçüncü çeyreğinde dördüncü çeyreğin yüzde 73’üne denk geliyor. Bu artış, Kasım ve Aralık aylarındaki online alışveriş çılgınlığı ve ardı ardına gelen kampanya dönemlerinin artırdığı ticaret hacmine bağlanmakta. İlginç şekilde, güvenlik araştırmacıları Kara Cuma veya yılbaşı indirimlerinde benzer bir ani yükselme gözlemlememişler.

Raporda bilgi veren Kaspersky DDoS Koruma Ekibi İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev şunları aktarmakta: “Saldırılarda genel olarak bir artış görsek de sezon beklediğimizden daha sakin geçti. Tatil döneminde şirketler mesai gözetmeksizin tüketicileriyle sürekli etkileşimde olduklarından özel bir günün öne çıktığını görmedik. Dolayısıyla siber saldırganların saldırılarını özel bir olayla eşlemesine gerek yoktu. Yine de siber suçlular 9-5 çalışan kişiler olmadığından, kendinizi rahat hissedeceğiniz zamanları takip etmekten çekinmiyorlar. Bu nedenle DDoS önleme çözümlerinizin web üzerindeki varlıklarınızı otomatik olarak denetim altında tutmasında fayda var.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.