btbilgi

Robot üreticisi Boston Dynamics’in robot köpeği Spot ilk tantıldığında büyük ilgi uyandırmıştı. Hem tam olarak köpeğe benzemeyen tuhaf görüntüsü, hem de yapabildikleri ile insanları şaşırtmıştı. Firma 2019’un Eylül ayından beri, Spot’u denemek isteyen şirketlere robotu kiralıyor. Wired’ın verdiği bilgiye göre o zamandan beri 75 şirket robot köpeğin işleri için faydalı olup olmayacağını test etmiş durumda. Mesela ABD’deki Massachusetts Eyalet Polisi, robotun bir bomba arama cihazı olarak polis memurlarıyla birlikte çalışma yeteneğini denemiş. Fakat robot şimdi ilk kez uzun dönemli ve gerçek bir işe kabul edilmiş durumda.

Spot’un gerçek hayatta ilk görevi bir petrol platformunda çalışmak olacak. Petrol üreticisi Aker BP ve yapay zeka yazılım şirketi Cognite’ın resmi açıklamasına bakılırsa, Spot bu sene Norveç Denizi’nde bulunan Skarv petrol çıkartma platformunda göreve başlıyor. Aker BP platformda sadece Boston Dynamics’in robot köpeğini değil, başka robotları ve ayrıca insansız hava araçlarını da üretim süreçlerine sokuyor.

Bloomberg’in haberinde Aker BP ve Cognite’ın Spot’u simüle edilmiş petrol ve gaz ortamlarında test etmiş olduğu belirtilmiş. Bu türden bir otomasyon çözümüne gidilmesinin ana sebebi olarak, petrol platformlarının doğaları gereği epey tehlike barındırabilen iş ortamları olmaları gösterilmiş. İş ortakları Spot’un Skarv platformunda devriye gezmesini ve kontroller gerçekleştirmesini sağlayacaklar. Robot köpek hidrokarbon sızıntılarını arayacak ve topladığı verilerden çeşitli güvenlik raporları üretilecek. Spot bu denemeler sırasında uzaktan kontrol sistemleri aracılığı ile karadaki insan operatörlerin devamlı gözetiminde olacak.

Aker BP’nin CEO’su Karl Johnny Hersvik basın açıklamasında şunları aktarmış: “Vizyonumuz verimliliği artırmak, kaliteyi geliştirmek ve tüm çalışanlarımızın güvenliğini sağlamak için en baştan sona kadar tüm operasyonlarımızı dijitalleştirmek şeklinde. Açık deniz platformlarımızda robotik çözümlerin potansiyelini keşfetmek de, bu dijital yaklaşımımızı destekler niteliktedir. Dijitalleşme, düşük maliyetli ve düşük emisyon hedeflerine ulaşmak açısından dünya çapındaki petrol şirketlerini birbirinden ayıracak bir faktör olacaktır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.