btbilgi

Evli veya bir ilişki içinde olan insanların internet davranışlarını analiz eden bazı araştırmalarda, partnerlerin yarısına yakınının (yüzde 47) çeşitli hesaplar için şifre paylaştı ortaya çıkartılmış. İlk bakışta karşılıklı güven ve rahatlık gibi sebeplerden dolayı yapılan bu eylemin, zamanla ilişki içerisinde hasarlara yol açabildiği saptanmış. Güvenlik firması Bitdefender, bunun da ötesinde şifreleri ve hesapları paylaşmanın ciddi siber güvenlik problemleri yarattığını savunuyor:

Bir silah olarak şifre

Şifre paylaşımı kısa sürede kişisel alanların aşılmasına yol açmakta. İlişkilerde roller hızla değişebiliyor ve ayrılık sonrasında tarafların güvenliğini tehdit edecek bir koza dönüşebiliyor.

Geçmişi de paylaşma

İlişkiden önceki tüm online etkinliğin silinmemesi durumunda, şifrelerin ve hesapların paylaşılması partnerin tüm geçiş bilgilere erişmesi anlamına geliyor. Uzmanlar bunun ilişkiden bağımsız öğeleri, birçok gereksiz tartışmayı ve hatta argümanı tetikleyebileceği yönünde uyarı yapıyorlar.

Zorbalık aracı

Özellikle küçük yaştaki çiftlerin şifrelerini paylaşmamaları önerilmekte. Beklentilerin karşılanmaması veya ilişkinin bitmesi durumunda, kişiler paylaşılmış hesaplardan elde ettikleri verilerle şantaj başta olmak üzere siber zorbalığa varan birçok davranışta bulunabiliyorlar.

Gerçekle sanalı karıştırma

Online dünyada sahip olunan kimliklerin, gerçek hayattaki kişiliklerle aynı olmaması durumu söz konusu. Başkasının online hesaplarını ve paylaştıklarını analiz etmek, hazırlanan bir kurguyu incelemek ve yanlış donelere tepki vermek anlamına gelebilir.

Kişisel veri ifşa etme ihtimali

Biri ile hesap ve şifre paylaşmak demek telefon mesajlarına, sosyal medyadaki direk mesajlara, e-posta hesaplarına da erişim vermek anlamına geliyor. Doğru önlemler alınmazsa, hesap paylaşılan kişi sadece kendinin değil partnerinin de tüm kişisel verilerini ve tüm sosyal çevresiyle ilgili hassas bilgileri çaldırma potansiyeline sahiptir. Bu durum bilerek veya bilmeyerek gerçekleşebilir. Siber suçlular cihazlara ve hesaplara çeşitli yöntemlerle ulaşabiliyorlar.

Alternatif hesaplar

Partnerin online hesaplarına erişmek kesin bir sonuç vermeyebilir. Paylaşılmış hesaplar ve şifreler, tarafların sahip olduğu tek hesap olmayabilir. Kişilerin her zaman başka bir telefon numarasına, yedek bir e-posta adresine ya da kendi ismini kullanmadığı farklı bir sosyal medya hesabına sahip olama ihtimali mevcuttur. Kişiler çok hazırlıklı olabilir ve internette bambaşka kimliklerle sahte bir hayat yaşıyor da olabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.