btbilgi

Facebook’un popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni yayımlanan bir blog ile 2 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamış durumda. 11 yıl önce kurulan ve altı yıl önce de 19 milyar dolara Facebook’a satılan WhatsApp’ın daha sadece iki yıl önce 1,5 milyarlık bir kullanıcı tabanı bulunmaktaydı. Popüler uygulama (defalarca aksine söylentiler yayılmasına rağmen) hala ücretsiz ve platformda hala reklamlar yer almıyor.

Ana firma Facebook hamen 2,5 milyar civarında kullanıcıya sahip. Bu da WhatsApp’ın küresel popüleritesinin ne noktaya geldiğini görebilmek için iyi bir karşılaştırma. Ocak ayı sonundaki bir finansal raporda her gün aynı anda Facebook, Messenger, Instagram veya WhatsApp uygulamalarının toplamda 2,26 milyardan fazla sefer telefonlarda açıldığı aktarılmıştı. Bu rakamın bir önceki çeyrekte 2,2 milyar defa olduğu da TechCrunch tarafından hatırlatılıyor. Uygulama ailesi aylık toplamda 2,89 milyar kullanıcıya erişmekte. Bu da önceki yılın aynı zamanına göre yüzde 9 artış anlamına geliyor.

Firma yeni blog yazısında hem 2 milyar kullanıcıyı anons ediyor, hem de güvenlikle ilgili aldıkları önemlerin bir kez daha üzerinden geçiyor: “WhatsApp kullanılarak gönderilen her özel mesaj, en baştan uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Güçlü şifreleme yaklaşımı, WhatsApp üzerinden gönderilen bilgileri güvenli hale getiren ve sizi siber suçlulardan korumaya yardımcı olan kırılmaz bir dijital kilit gibi düşünülebilir. Mesajlar yalnızca telefonunuzda tutulur ve aradaki hiç kimse mesajlarımızı okuyamaz. Kimse konuşmalarınızı dinleyemez, hatta biz bile. Tüm özel görüşmeleriniz sizinle gizli kalır.”

Firma güvenlik konularına verdiği önemin de altını şu cümlelerle çizmekte: “Güçlü şifreleme modern hayatın bir zorunluluğudur. Güvenlikten vaz geçmeyeceğiz, aksi takdirde insanların hayatları daha az güvenli hale gelecektir. Kullanıcılara daha da fazla koruma sağlayabilmek için en iyi güvenlik uzmanlarıyla çalışıyoruz. Uygulamanın kötüye kullanılmasını engellemek için sektör lideri teknolojileri kullanıyoruz. Sorunların aktarılabilmesi için çeşitli yöntemler ve araçlar sağlıyoruz. Ve bunların hepsini mahremiyetten ödün vermeden yapıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.