btbilgi

Sevgililer Günü geldi ve bu özel gün için planlar yapanlar sadece internet kullanıcıları değil. Romantik türden arkadaşlık sitelerine ve uygulamalarına yönelenler, kendilerini bekleyen (kötü) siber sürprizlere de hazırlıklı olmalı. Güvenlik firması Kaspersky, 2019 yılında bölgede 20 farklı popüler arkadaşlık uygulamasını taklit eden 130 tehdit saptamış. Bunların Türkiye’de saptanmış 731 farklı vakada kullanıcıların başına bela olduğu aktarılıyor.

Firmanın Sevgililer Günü tehditleri ile ilgili raporunda Tinder, Bumble ve Zoosk gibi popüler arkadaşlık uygulamalarına olan ilginin siber suçlular tarafından kullanıldığı belirtilmiş. Suçlular sahte mobil zararlı yazılımları yayarak kullanıcıların bilgilerini çalmaya, cihazlarında yasadışı reklam göstermeye veya pahalı servislere istekleri dışında abone etmeye çalışıyorlar. Raporda bu sahte uygulamaların, bazen asıl uygulamanın tasarımını başarıyla taklit ederek kullanıcıların gözünü boyadığına dikkat çekilmiş.

Arkadaşlık ve romantik ilişki arayışında çok popüler olan Tinder, siber suçluların operasyonlarının odaklarından biri. Güvenlik analistleri karşılaşılan sahte mobil uygulama vakalarının yaklaşık dörtte birinde (168 vaka) bu uygulamanın adıyla karşılaşmışlar. Tinder gibi görünen tehlikeli uygulamaların birinin, aslında bir bankacılık dolandırıcısı olduğu ve erişilebilirlik servislerine ulaşmak için kullanıcıdan izin istediği aktarılıyor. Buna izin verince de cihazı kontrol etmek için gerekli izinler verilmiş oluyor. Bir diğer sahte uygulama ise kurulumdan sonra ‘Settings’ (Ayarlar) adını alarak sahte bir hata mesajı görüntülüyor. Ardından ortadan kaybolan sahte uygulamanın etkileri, kendini birkaç gün içinde istenmeyen yasadışı reklam bombardımanı biçiminde göstermekte.

Siber suçlular Sevgililer Günü aramalarında kullanılan siteleri de kopyalamakta. Tinder ve Match.com gibi popüler arkadaşlık sitelerinin kopyalarının internette bulunabildiği rapor edilmiş. Sahte siteleri kullananlar çeşitli ikna yöntemleri ile kişisel bilgilerini veya sosyal medya hesap bilgilerini vermeye yönlendirilmekte. Bu şekilde toplanan bilgilerin daha sonra siber suçlulara satıldığı ifade edilmiş. Kullanıcı ise heyecan arayışı yüzünde, hiç bir şey kazanamadan tüm önemli verilerinni kendi eli ile dolandırıcılara vermiş oluyor.

Kaspersky raporunda bu durumlardan kaçınmak için bazı tavsiyeler vermiş. Mesela indirilen uygulamaların istediği izinlere karşı dikkatli olmak. Veya bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirip kurmamak gibi. Web sitesi arayışlarında ise öneri, siteye abone olmadan veya kullanmadan önce internette başka kullanıcıların yorumlarını arayıp okumak. Ayrıca e-posta veya mesajlaşma uygulamaları üzerinden yaklaşmaya çalışan kişilerle çok fazla kişisel detay paylaşmamak da öneriler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.