btbilgi

2000’lerde doğan ve büyüyen nesil olan Z Kuşağı, onları birer müşteri olarak bekleyen markalara zor zamanlar yaşatmaya hazırlanıyor. Araştırmalara göre henüz büyük kısmı iş gücüne katılmamış olan Z Kuşağı üyeleri, gelecek beş yıl içerisinde tüm dünyada 300 milyar dolarlık satın alma gücüne sahip olma potansiyeline sahip. Bu rakamın büyük kısmının 16 yaş ve üzeri gruptan geleceği öngörülmekte. Sorun şu ki, bu kuşağın üyeleri marka sadakati kavramına pek önem vermiyor.

Araştırma ve perakende teknolojileri şirketi REM People’ın verdiği bilgiye göre, Z Kuşağı’nın birçok alanda beklentisi yüksek fakat markalara sadık olmalarının beklenmemesi tavsiye ediliyor. Üyelerin yaşları halen küçük, ama bu demek değil ki markalardan ve perakendecilerden neler beklediklerini bilmiyorlar. Aksine, daha eski nesillerden üyelere göre dikkatleri ve bilgileri daha yüksek. Bir ürün veya hizmetten aldıkları deneyim olumsuz olduğunda, o hizmet veya ürünü terk etme oranı bir önceki kuşaklara göre çok daha fazla. Bu nedenle, marka sadakati düşük olarak tanımlanan Z Kuşağı’nın beklentileri bir şekilde karşılanmadığı zaman kaybedilmeleri an meselesi.

Z Kuşağı’nın tercihleri ve yaklaşımları hakkında şu bilgiler özet geçilmiş:

  • Favori Marka: Dünya çapında en çok tercih ettikleri ilk beş marka Nike, American Eagle, Adidas, Levi’s ve Under Armour.
  • Kişisel Bakım: Yapılan araştırmalara göre, Z Kuşağı tarafından son 6 ay içerisinde gerçekleştirilen harcamaların büyük bir kısmını güzellik, kişisel bakım ve sağlık konuları oluşturuyor.
  • Elektronik Cihazlar: Z Kuşağı tahminlerin tersine elektronik aletlere çok ilgi duymuyor denilmekte. Bunun sebebi olarak da, hem henüz pahalı ürünlere bütçelerinin yetmemesi hem de bu cihazların merkezinde bir dünyaya doğmaları gösterilmiş.
  • Fiziksel Mağaza: Verilen bilgiye göre yüzde 57’si online alışverişten çok mağazadan satın almayı tercih etmekte. Z Kuşağı için mağaza içi deneyimi online deneyimden daha önemli gibi gözüküyor.
  • Tasarruf Modu: Kuşağın yüksek beklentileri hizmet veya ürünün temel işlevselliğinin ötesine uzanıyor. Ellerine para geçtiğinde hızlıca alışverişe koşturmuyorlar, öncelikle bu parayı maksimum faydada nasıl kullanabileceklerini düşünüyor, ihtiyaç duymazlarsa bu parayı biriktirmeyi tercih ediyorlar.
  • Çevreye Duyarlılık: Z Kuşağı üyeleri markaların sürdürülebilirlik ve sosyal yardım alanlarında çalışmalar yürüttüklerini görmek istiyor. Yüzde 60’ı markaların çevre dostu olmasının çok önemli olduğunu düşünürken, yüzde 49’u da sosyal etki konusunda da aynısını söylemekte.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.