btbilgi

Yenilenebilir enerji teknolojileri tüm dünyada gelişmeye devam ediyor. Bildiğimiz en geleneksel kaynaklar güneş ve rüzgar olsa da, başka kaynaklar da mevcut. Mesela biyoatıklardan enerji üreterek çevreyi daha da fazla korumak mümkün. Bir de uçuk kaçık ama işe yarayan fikirler var. Mesela üzerine yağan kar sayesinde elektrik üretebilen özel teknolojiye sahip güneş panelleri gibi. Bunlara şimdi de yağmur sayesinde elektrik üretimi fikri eklenmiş durumda. Ve işin ilginci, çalışıyor.

Bir grup Hong Kong Şehir Üniversitesi (City University of Hong Kong) araştırmacısı, tek bir yağmur damlasından nasıl güçlü bir elektrik akımı oluşturulabileceğini çözmüş. Geliştirdikleri cihaza ‘droplet-based electricity generator’ (DEG), yani damlacık tabanlı elektrik jeneratörü deniliyor. Bu cihaz sayesinde düşen tek bir yağmur damlasından, bir anlığına 140 volt elektrik üretmek mümkün. Denemelerde bu miktarın 100 adet LED tipi ampulü çok kısa süreliğine çalıştırmak için yeterli olduğu saptanmış.

‘Nature’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye bakılırsa, cihazın tasarımında bir alüminyum elektrot ve yarı-kalıcı elektrik yüküne sahip PTFE materyali ile kaplanmış bir indiyum kalay oksit elektrot birleştirilmiş. Bir yağmur damlası PTFE/kalay kombinasyonlu yüzeye çarptığında, iki elektrot köprüleniyor ve bir kapalı devre oluşturuyor. Böylece materyalde depolanmış elektrik serbest kalıp açığa çıkıyor. Sürekli bir yağmur durumunda ise yük birikiyor ve sonunda bir doygunluk noktasına ulaşıyor. Yağmurun bu sistemde kaynak olmaktan çok, elektrik üretim mekanizmasını tetikleyen faktör olduğu belirtilmekte

Engadget sitesi bu buluşun henüz günlük kullanım için pratik olmadığına değinmiş. Fakat yeni bir yenilenebilir elektrik çözümüne doğru umut verici bir adım olduğu da ifade edilmekte. Bu teknoloji evler veya tesisler için uygun olabilecek bir şeye dönüşmeden önce, belki de küçük ölçekte işe yarayabilir deniliyor. Yağmurun yağdığı her yerde, küçük cihazları beslemek için yeterli enerji üretilebilir. Mesela elektrikli teknelerde, şemsiyelerde veya arabaların tepesinde değerlendirilebilir. Ayrıca çadırlarda ve doğa gezilerinde kullanılan çeşitli ürünlerde de kullanılması mümkün. Daha ileride geniş ölçekte verim alınabildiğinde ise, teknolojinin gemilerden ev çatılarına kadar çok farklı alanlarda değerlendirilmesi söz konusu olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.