btbilgi

Tüm dünyada kutlanan Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu günden sadece romantik heyecanlar ve aşk arayanlar değil, aynı zamanda siber saldırganlar da bolca faydalanmakta. Romantik temalı online dolandırıcılıkların Sevgililer Günü’nde zirve yaptığını aktaran siber güvenlik kuruluşu ESET, bu aralar dikkat edilmesi gereken dolandırıcılık tekniklerini şöyle özetlemiş:

Sahte tebrik kartları

Sevgililer Günü tebrik ve kutlama kartları dijital dünyada çok rağbet görüyor. Bu nedenle de en yaygın aldatmaca yöntemlerinden biri. Siber saldırganlar pek çok sahte kart ve kartın yönlendirildiği linki dolaşıma sokuyorlar. Gerçekte bu linkler kullanıcıyı zararlı yazılım içeren sitelere götürüyor.

Romantik videolar

Siber suçlular sadece sahte tebrik kartlarını değil, virüs ya da Truva atı bulaştırılmış şiirler, şarkılar veya videolara yönlendiren romantik linkleri de kullanmakta. Amaç kişinin bilgisayar, tablet ya da telefonundaki özel bilgilere ve özellikle de banka giriş şifreleri veya kredi kartı bilgilerine ulaşmak.

Arama yönlendirme

BlackHat SEO ya da ‘arama motoru zehirlenmesi’ olarak tanımlanan tekniklerde, zararlı yazılım bulaştırılmış sitelerin Sevgililer Günü ile ilgili kelime aramalarında arama motorlarında üst sıralarda çıkması sağlanmakta. Arama motoru zehirlenmeleri bazen kurbanları reklam içerikli sitelere yönlendiriyor ve neyse ki sadece zaman kaybına yol açıyor.

‘Bedava’ teklifleri

İnternette ve sosyal ağlarda karşılaşılacak özel teklifler, bedava hediyeler ya da süper indirimler içeren her iletiye şüpheyle yaklaşılması gerektiği belirtilmiş. Twitter ya da Facebook’ta buna ilişkin linklere sıkça rastlanabileceği ifade ediliyor.

Romantik görünümlü sahte uygulamalar

Sevgililer Günü’nü konu alan ve kullanıcıların romantik duygularına hitap ederek özel bilgilere erişim sağlamayı hedefleyen birçok uygulama bulunuyor. Kullanıcıların uygulamalara erişim izni verirken, hangi bilgilere ve işlevlere erişmek istendiğine dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca tabletlere ve telefonlara güvenliği şüpheli mağazalardan değil, Google Play gibi denetlenen mağazalardan uygulama indirilmesi de önemli.

Şüpheli yabancı sevgililer

Bu dönem sadece çiftler için değil, beklar için de fırsatlar barındırmakta. Bekarları hedefleyen çok daha fazla sayıda ileti görmek de mümkün olacak. İngilizce veya kötü bir Türkçe ile yazılmış, yabancı isimli ve yalnız olduğunu söyleyen kadınlardan arkadaşlık mesajları gelebiliyor. İlerleyen aşamalarda acil para ihtiyacı olduğu belirtilip, nakit para istenebiliyor. Bu türden çağrıların sahte olma ihtimali büyük, o yüzden cevap verilmemesi ve mesajın silinmesi önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.