btbilgi

Nesnelerin İnterneti (IoT) ve mobil cihazlarda günümüzün en önemli becerilerinden biri yapay zeka (AI) kullanımı. Cihaz üreticileri uzun süredir yapay zeka işlevlerini gerçekleştirebilmek için bulut bağlantılarına ve bulut altyapısındaki devasa işlem gücüne bel bağlıyorlardı. Fakat teknoloji geliştikçe cihazlarımızın içindeki çipler de güçleniyor ve artık bu çipler kendi yapay zeka işlevlerini kendileri görebilecek hale geldiler. En büyük çipset tasarımcılarından ARM, işte bu süreci hızlandırmak istiyor.

Softbank’in sahibi olduğu İngiliz kökenli yarıiletken firması ARM, mobil teknolojilerdeki önemli trendlerden biri olan ‘Edge AI’ (yapay zekanın uç cihazlara taşınması konsepti) üzerine yoğunlaşmış. Firma bu alandaki çözümlerini iki yeni çip tasarımıyla genişletiyor. Duyurulan ürünler Cortex-M55 ve daha yüksek işlem gücü gerektiren senaryolar için planlanmış, Cortex-M55 çipsetini kuvvetlendirecek bir sinir işleme ünitesi (Neural Processing Unit – NPU) olan Ethos-U55.

İlginç şekilde, ARM bu yeni çipleri akıllı telefonlar veya tabletler için planlamamış. Bu ürünler tamamen yeni nesil IoT cihazları için düşünülmüş. Bu çiplerin sağladığı Edge AI becerileri, yapay zeka işlemlerini normalde onlara sahip olmayacağı düşünülen cihazlara taşımak için kullanılacak. Mesela bu çiplere sahip binlerce ucuz sensör tarımda kullanılabilir. Akıllı sensörler makine öğrenme algoritmaları sayesinde tarladaki ürünlerin durumunu, havayı, suyu, nemi ve sıcaklığı daha hızlı analiz edip rapor edebilecekler. Bir başka verilen örnek ise akıllı hoparlörler. Bunların ‘akıllı’ olan kısmı genelde ağ bağlantısı ile buluta dayanıyor. Halbuki yeni çipler ile cihazlar ağ bağlantısına ihtiyaç duymadan kullanıcı konuşmasını, sesli komutları daha doğru biçimde anlayabilecekler.

Cortex-M55 ürünü ARM’ın Cortex-M serisindeki en üst model. Firmanın açıklamasına göre bu çip makine öğrenme performansında 15 kata kadar daha fazla performans sunuyor. Ayrıca dijital sinyal işleme performansında da 5 kat kadar gelişme var. Zorlu yapay zeka görevleri için Cortex-M55 ve Ethos-U55 NPU birleştiriliyor. Bu sayede makine öğrenme işlemlerinde ek olarak 32 kat daha yüksek performans alınabilecek. Önceki nesil Cortex-M çiplerine göre ise 480 kat daha iyi performans almak mümkün denilmekte.

Her ne kadar firma bu yeni tasarımları şimdi duyurmuş ve teknik özellikleri yayımlamış olsa da, çipset üreticilerinin bunları alıp üretime sokması (çünkü ARM firması çipleri kendisi üretmiyor, sadece tasarımlarını yapıyor) 2021’in başını bulabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.