btbilgi

Microsoft’un geçen sene başlattığı, 125 milyon dolarlık yatırıma sahip ‘AI For Good’ (İyilik İçin Yapay Zeka) girişimi meyvelerini veriyor. Çevresel sorunların çözümü, engellilere yönelik teknolojiler, insani yardım organizasyonlarının güçlendirilmesi ve kültürel varlıkların korunmasına yönelik çözümlere destek veren girişimin projeleri bir süredir zaten devredeydi. Bunların dikkat çekici olanlarından biri, karma gerçeklik teknolojisi HoloLens ve yapay zekayı birleştirip görme engelli kişilerin hizmetine sunma.

Projeden sorumlu olan ‘Tokyo Projesi’ ekibi, 2016 yılında Microsoft bünyesinde çalışmalara başlamış. Amaçları karma gerçeklik gözlüğü HoloLens’i modifiye ederek, görme engellilerinin yaşamını kolaylaştıracak bir işlev sunmakmış. Microsoft firması Mayıs 2018’de duyurduğu ‘Erişilebilirlik için Yapay Zeka Programı’ aracılığıyla zaten üniversitelere, hayırsever kuruluşlara ve engelliler için yapay zeka araçları geliştiren projelere toplam 25 milyon dolar hibe vermekteydi. Bu proje de firmanın yenilikçi teknolojiyi yayma yolundaki adımlarından biri oldu.

Tokyo Projesi ekibinin geliştirdiği çözüm sayesinde, görme engelli bir HoloLens kullanıcısı bulunduğu odada kimin olduğu ve ne yaptığı hakkında çeşitli düzeylerde gerçek zamanlı bilgi alabiliyor. Bunu sağlamak için, zaten kamera ve ses algılama özelliğine sahip gözlüğe bir dizi yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri eklenmiş. HoloLens kullanıcının kulağına yakındaki kişinin kim olduğunu, ne kadar yakın mesafede ve nerede durduğunu sesle söyleyebilmekte. Ek bir LED şerit de eklenen gözlükte, bilgisi aktarılan kişinin göreceği şekilde bir ışık yanıyor. Tüm bu bilgilerin sağlanabilmesi için öncelikle kullanıcı yakınlarının ve tanıdıklarının rızasının alınması gerektiği de aktarılmakta.

HoloLens ve yapay zeka ile görme engellilere inovasyon

Microsoft’un bir diğer ürünü ‘Seeing AI’ (Gören Yapay Zeka) ise görme engeli olan ya da az gören bireyler için 10 milyondan fazla görev tanımıyla yardımcı olmakta. Mobil uygulama, daha önceden gördüğü insanları tanımak ve yabancıların yaş ve duygu durumunu tahmin etmenin yanı sıra, barkod taraması ile evde kullanılan ürünleri tanımlayıp kullanıcının çevresindeki dünyayı anlamlandırabiliyor.

Bir diğer pratk proje ise, kullanıcıların zihinsel haritalar oluşturmasına ve tanıdık olmayan alanlarda kişisel rota seçimleri yapmasına yardımcı olmak için geliştirilen Soundscape mobil uygulaması. Soundscape, kulaklık yardımıyla etraftaki yönlendirme işaretlerinin anlamını sesli olarak bildiriyor ve yazıları okuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.