btbilgi

Şubat ayının ikinci haftası ve özellikle 11 Şubat günü, çevrimiçi güvenlik konularında farkındalığı artırmak için dünya çapında ‘Güvenli İnternet Günü’ olarak kutlanmakta. Bu gün Avrupa Komisyonu’nun desteği ile, dijital teknolojilerin güvenli ve pozitif kullanımını desteklemek amacıyla kabul edilmiş. Siber tehlikelerin her sene artmakta olduğuna dikkat çeken güvenlik firması Trend Micro, 2019’da yılında en çok karşılaştığımız tehdit türlerini şöyle sıralamış:

Uç Nokta Tehditleri

Uç nokta saldırıları genellikle e-posta üzerinden ve doğrudan kullanıcıya yönelik saldırılar. Kişisel bilgileri ele geçirmek için kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamak üzere tasarlanmış oltalama saldırıları ve fidye yazılım saldırıları da bu türde. Ayrıca sosyal medya oltalama saldırısı içeren mesajlar veya kötü amaçlı yazılımlarla tuzağa düşürülmüş web siteleri kullanıcıların karşısına çıkabilen tehditler arasında yer alıyor.

Mobil Güvenlik

Siber tehdit türlerinin en önemlilerinden bazıları akıllı telefonlara ve tabletlere yapılan saldırılardan oluşuyor. Kullanıcılar kötü niyetli yazılımları normal gözüken zararlı uygulamalar ile fark etmeden telefonlarına indirebiliyorlar. Bazen de siber saldırganlar telefondaki uygulamalarla kötü amaçlı uygulamaları değiştiriyor ve bu sayede dolandırıcıların reklamlarını göstererek para kazanıyorlar. Ayrıca kişisel bilgiler çalınıyor, fidye yazılımları aracılığı ile kurbanlardan para toplanmaya çalışılıyor.

Online Hesaplar

Siber saldırganlar internet bankacılığından e-posta hesaplarına, dizi ve film izleme platformlarından alışveriş sitelerine kadar tüm hesaplara erişeblmekteler. Oltalama ve kimlik avı saldırı yöntemleriyle ele geçirilen hesaplar ya direk para çalmak için kullanılıyor veya karanlık web üzerinden satılarak paraya çevirilebiliyorlar.

Ev Ağları

Kendimizi fiziksel olarak güvende hissettiğimiz evimiz, ne yazık ki dijital olarak o kadar da güvenli değil. Nesnelerin İnterneti ve akıllı cihaz teknolojileri, yaşadığımız evleri ağlara bağlıyor ve bu da cihazlardaki güvenlik açıkları yüzünden evlerimizi siber suçlulara açmakta olduğumuz anlamına geliyor.

Güvenlik İhlalleri

Güvenli İnternet Günü denilince, akla dolaylı şekilde bize zarar veren veri ihlalleri de gelmekte. İnternet üzerinde sosyal medyadan finans kurumlarına kadar her türlü şirket hesap ve kimlik bilgilerimizi toplayıp depolamakta. 2019 yılında veri hırsızları bu kuruluşları hedef almaya devam etti. Verilen bilgilere göre 2019’un Kasım ayı itibariyle, sadece ABD’de 1.200’den fazla kaydedilmiş ihlal vakası raporlanmış. Bu ihlaller nedeniyle 163 milyondan fazla müşterinin kişisel bilgileri ortaya çıkartılmış. Ayrıca AB’nin GDPR düzenlemelerine de çok sayıda veri ihlali şikayeti yapılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.