btbilgi

İklim değişikliği ile ilgili endişelerin ciddi bir kısmı, kutuplardaki buzulların tamamen erimesi durumunda neler olacağına odaklanıyor. Böyle bir durumda dünya çapında kıyı şehirlerinin tamamen sular altında kalacağı ve insanların kentlerden yüksek alanlara göç edeceği öngörülmekte. Hatta bu iklim göçlerini daha şimdiden yaşamaya başladık bile. Peki ya tam tersi olsaydı ne olacaktı?

2008’de NASA fizikçisi ve animatör Horace Mitchell, tüm okyanuslar kaybolursa gezegenin nasıl görüneceğini gösteren bir video hazırlamış. Tabi ki okyanuslar bir yerlere akıp gidemezler. Fakat gezegendeki sular devamlı şekilde bir noktadan diğerine doğru hareket ediyorlar. Ama araştırmalara göre Dünya tarihinin eski zamanlarında buzullarda çok daha fazla su hapsedilmiş durumdaymış. Yani belki de gezegenin belli bir döneminde okyanuslarda şimdikinden çok daha az su vardı.

İşte böyle bir zamanı hayal edebilmek için, eski NASA gezegen bilimcisi James O’Donoghue, Mitchell’in hazırladığı simülasyona bir güncelleme yapmış. O’Donoghue suların çekilmesi sürecindeki hızı biraz değiştirmiş ve seviyeleri göstermek için derinlik takibi eklemiş. Araştırmacı Business Insider’a yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Başlangıç kısmını yavaşlattım, çünkü ilk on metrelik su çekilmesi anında insanı şaşırtan birçok manzara ortaya çıkıyor. Son buz devri gerçekleştiğinde, gezegenin kutuplarında çok sayıda okyanus suyu buz olarak kilitlendi. Bu yüzden okyanuslarda kara köprüleri oluştu. Bunlar insanların göç etmesini sağladı ve buz devri bittiğinde de eriyen sular bu köprü yolları kapattı.”

O’Donoghue’nun verdiği bilgilere göre, bu animasyon deniz seviyesindeki düşüş yüzünden ortaya çıkan ayrıntıları kademeli olarak göstermekte. Deniz seviyesi düştükçe kıta alanları daha belirgin görülebiliyor. Arktik ve Antarktik bölgeler hariç, bunlar çoğunlukla 140 metre derinlik seviyesinde anlaşılır hale geliyorlar. Okyanus ortası sırtları ise 2 bin ile 3 bin metre derinlikte görünmeye başlıyor. 6 bin metreye ulaşınca okyanus tabanının çoğu görülebilir oluyor. Fakat suların tamamen yok olması 5 bin metre daha sürüyor. Gezegendeki en derin nokta olan Marianas Çukuru bu civarda ortaya çıkmakta.

O’Donoghue animasyonun özellikle okyanus tabanının da en az kıtaların jeolojisi kadar değişken ve ilginç olduğunu göstermesini çok sevdiğini belirtmiş. Araştırmacı denizlerin boşalmasının sadece okyanusun dibini göstermekle kalmadığını, aynı zamanda insanlığın kadim hikayesini de ortaya çıkardığını hatırlatmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.