btbilgi

Avusturalya kökenli küçük ev yapımcısı Tiny House Guys firması, çok ilginç bir karavan projesine imza atmış. Avustralya’nın en eşsiz küçük evi olduğu iddia edilen Aero Tiny projesi, eski bir uçak gövdesinden imal edilmiş. Kendi kendine yeten ve şebekeden bağımsız yaşamaya olanak sağlayan bu sıradışı karavanın orijini, daha önce kabin ekiplerini eğitmek için kullanılan ve tamamen işlevsel bir uçak kapısı ile birlikte gelen uçak gövdesi modülü.

Uçak eğitim modülünden karavana: Aero Tiny

Tasarımcı ekip, zamanında Dash 8 uçaklarında çalışan kabin ekiplerini eğitmek için kullanılmış ve şimdi ıskartaya çıkartılmış bu modülü görünce projeyi gerçekleştirmeye karar vermiş. Modülü satın almışlar ve gövde bölümünü modifiye etmeye başlamışlar. Altı hafta süren üretim ve imal süreci sonucunda Aero Tiny ortaya çıkartılmış.

Karavan yaklaşık 12 metrekare büyüklüğünde. Gövde modülü küçük bir eve dönüştürülürken uçak kapısı ve baş üstü eşya dolapları orijinal hali ile bırakılmış. Hepsi işlevsel ve karavanın ilginçliğine büyük katkıda bulunuyorlar. Eski eğitim modülü halinde bir tuvalet olmadığı için, firma uygun boyutlu bir tuvalet ve duş içeren bir banyo eklemiş.

Uçak eğitim modülünden karavana: Aero TinyTiny House Guys iç tasarım ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Biz satın aldığımızda, modül kapının açılabilmesi için uygun yükselikteki bir stand üzerindeydi. Römorkun inşası sırasında, kapının doğru şekilde açılabilmesini sağlamak için aynı yüksekliği korumaya uğraştık. Kabin içinde daha fazla yer açmak için orijinal koltukları çıkardık. Fakat modülün şeklini, ana kapıyı ve çalışan acil çıkış penceresini aynı şekilde tutmayı başardık. Onun dışında açılır kapanır kabin mürettebatı koltuğu, orijinal tüm işaretler ve merdiven aydınlatması da korumayı başardığımız diğer parçalardan.”

Uçak eğitim modülünden karavana: Aero Tiny

Aero Tiny karavanın dışında küçük bir veranda, içinde ise açılır kapanır bir yemek masası ve çekyat işlevli geniş bir koltuk var. Mutfakta fırın olmamasına rağmen bir  buzdolabı, bir kiler ve mutfak lavabosu bulunuyor. Karavan tüm ihtiyacı olan elektriği tepesindeki bir dizi güneş panelinden alıyor. Zeminin altına monte edilmiş su deposu ve pompa sistemi de onu şebekeden tam bağımsız hale getirmeye yaramakta. Tiny House Guys firması bu sıradışı orijinli karavanı 55 bin Avusturalya dolarına (yaklaşık 37 bin dolar) satışa çıkartmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.