btbilgi

Kriptopara saldırıları hem dijital para sahiplerini, hem de dijital para borsaları etkileyerek uzun yıllardır devam etmekte. Bu alanda faaliyet gösteren siber saldırganlar her sene genişleyen ve karmaşıklaşan metodlar geliştiriyorlar. Saldırılar özellikle kriptoparaların alınıp satıldığı veya başka dijital paralara dönüştürülebildiği merkezleri büyük ölçüde etkiliyor. Araştırma firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, kriptopara borsaları bu sene rekor sayıda başarılı olmuş siber saldırı yaşamış durumdalar.

Firmanın raporuna bakılırsa, 2019 yılı boyunca siber suçlular 11 adet büyük çaplı kriptopara borsası saldırısı gerçekleştirmişler. Rakamın son 10 yıl içinde, bir yılda başarılı olmuş en çok büyük saldırıya işaret ettiği belirtiliyor (2018’de toplamda 6 adet çok büyük başarılı borsa saldırısı olmuş). Bu saldırılarda toplamda 283 milyon dolar değerinde dijital para birimi çalınmış. 2019’un en büyük beş saldırısı şu şekilde listelenmiş:

  • Coinbene: 105 milyon dolar değerinde, 109 farklı türden dijital para çalınmış.
  • Upbit: 49 milyon dolar değerinde ETH çalınmış.
  • Binance: 40 milyon dolar değerinde BTC çalınmış.
  • BITPoint: 32 milyon dolar değerinde BCH, BTC, ETH, LTC ve XRP çalınmış.
  • Bithumb: 19 milyon dolar değerinde EOS ve XRP çalınmış.
2019 yılında rekor miktarda başarılı kriptopara saldırısı
Kaynak: Chainalysis

Raporda verilen bilgiye göre 2019’daki bu kadar çok büyük kriptopara borsası hırsızlığına rağmen, çalınan miktarın dolar olarak değeri o kadar da fazla değil. 2018 yılındaki 6 saldırıda siber suçlular toplamda 875,5 milyon dolarlık kriptoparayı ele geçirmişler. 2014 yılında ise sadece 3 büyük saldırıda 483 milyon dolarlık dijital para çalınmış. Bunun sebebi olarak, dijital borsa firmalarının siber güvenliğe giderek daha fazla yatırım yapıyor olmaları gösteriliyor. Ayrıca işlemler için gerekli kimlik doğrulama sistemleri de gelişmekte ve sıkılaşmakta. Böylece siber suçlular saldırılarının ilk aşamalarında başarılı olabilseler bile, hedefledikleri miktarları çalmayı başaramadan farklı güvenlik önlemlerine takılıyorlar.

Chainalysis raporda bu saldırılar başarılı olup da belli bir miktar kriptopara çalındığında, bu paraların başka dijital para borsalarına aktarıldığını iletmiş. Saldırganlar ardından yakalanma riski olmadan, çaldıkları kriptoparaları resmi şekilde gerçek para birimlerine dönüştürüp ortadan kayboluyorlar. Fakat rapor ayrıca çalınan paraların tamamının şüphe çekmemek için birden dönüştürülmediğini de bilgi olarak veriyor. O yüzden de çeşitli borsalarda bilinmeyen hesaplarda büyük miktarlarda çalıntı dijital para durduğundan şüphelenilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.