btbilgi

Çamaşır makineleri teknoloji ile birlikte gelişti ve günümüzde neredeyse akıllı hale geldiler. Artık çok az enerji ve su tüketiyorlar, içine koyduğunuz çamaşırın ağırlığına göre otomatik malzeme harcayabiliyorlar. Fakat özünde bir çamaşır makinesinin çalışma biçimi değişmedi. Dönen bir tambur içine çamaşırları koyarsınız, çamaşırlar su ve deterjan ile dönerek mekanik şekilde yıkanır. Fakat şimdi bunu tamamen değiştirecek bir cihaz var. Çamaşırları (ve hatta daha birçok başka şeyi de) ultrasonik şekilde temizleyen Sonic Soak.

Sonic Soak ilginç bir cihaz, çünkü giysileri ve birçok evsel nesneyi mikroskopik düzeyde temizleyebiliyor. Bunu yapmak için de su içinde sesötesi dalgaları gönderiyor. Bu teknoloji hem evinizde kocaman bir makineye ihtiyaç duymuyor, hem de günlük yaşamın çok farklı noktalarında hijyen sağlayabiliyor. Geleneksel çamaşır makinelerinden daha az enerji kullanması sayesinde çevreyi koruması ve her yere kolayca taşınabilmesi bakımından rahatlık getirmesi de cabası.

Yıkayacağınız şeyleri (Örnek: Çamaşır, iç çamaşırı, meyve/sebze, elde yıkanması gereken hassas kıyafetler, traş bıçağı, oyuncak, su geçirmez saatler, takılar, gümüş çatal bıçak, gözlük, bebek eşyaları) içinde su olan bir kaba koyuyorsunuz. İçine uygun temizlik maddesi (deterjan gibi) ekleyip, Sonic Soak’un titreşim ucunu suya daldırıyorsunuz. Süreyi ayarlayıp çalıştırıyorsunuz, işlem bu kadar. Cihaz saniyede 50 bin ultrasonik dalga yaratıyor ve bu sayede suda mikroskopik kavitasyon kabarcıkları oluşturuyor. Bu kabarcıklar nesnelerin etrafında birikiyorlar ve kirletici maddeleri yerlerinden edecek bir basınç ile patlıyorlar. Firma bu aletin, evinizde bir kaba girebilecek ve sudan etkilenmeyecek herşeyi temizleyebileceğini iddia ediyor.

Tasarımcı firması Sonic Soak’u önce kitlesel fonlama kampanyaları ile pazara sunmuş. Cihaz Japonya’da 1 milyon dolardan fazla ve Indiegogo platformunda 4 milyon dolardan fazla bağış toplamış. Bu sayede seri üretime geçilmiş ve şimdi de firma kendi web sitesi üzerinden satışlara başlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.