btbilgi

Dünyanın en inovatif ticari uzay ve havacılık firmalarından SpaceX, küçük uydu sahipleri için yeni programını başlattı. ‘Smallsat Rideshare Program’ adı verilen proje, küçük uyduları yörüngeye mümkün olabilecek en ucuz şekilde yollamayı hedefliyor. Bunun minimum fiyatı da 1 milyon dolar olarak saptanmış. Programa başvurular 5 Şubat’ta başlamış durumda.

Resmi program açıklama sayfasına bakılırsa, uydularını uzaya yollamak isteyen şirketler bir yörünge şeması de tercih edebilecekler. Mesela Güneş eşzamanlı yörünge (SSO), düşük Dünya yörüngesi (low-Earth – LEO) veya kutup (polar) yörüngesi seçilebilecek. 2020’nin Haziran ayında başlayacak uçuşlarda, Güneş eşzamanlı yörüngeye 180 kilogram ağırlığında bir küçük uydu yollamak 1 milyon dolar edecek. Bu ağırlığın üzerindeki her kilogram yaklaşım 5 bin dolar ek maliyet anlamına geliyor. Şirketler başvuru sayfasından yörünge ve ağırlık seçerek tahmini bir fiyat değerlendirmesi alabilecekler.

SpaceX ek ücret karşılığında yerinde yakıt ikmali, sigorta ve çeşitli bağlantı adaptörleri gibi hizmetler de sunabiliyor. Firma potansiyel müşteriler için kapsamlı bir kullanıcı kılavuzu da hazırlamış, böylece programa dahil olabilmek için önşartlar ve gereksinimler de öğrenilebiliyor. Bu program sayesinde küçük uydu müşterileri başka şirketlere bağımlı kalmadan, kendi planlarını ve uçuş zamanlamalarını daha kolay yapabilecekler. Web üzerinden yapılacak başvuruların, bir elektrikli Tesla otomobil satın almak kadar kolay olduğu bilgisi veriliyor.

Bir SpaceX sözcüsü Digital Trends’e geçen sene yaptığı bir açıklamada şunları aktarmış: “Büyümekte ve değişmekte olan ticari uzay pazarına hizmet etmeye kararlıyız. Küçük uydu operatörlerinin ihtiyaçlarını düzenli, planlanmış ve özelleştirilmiş programlarla karşılayabileceğimize inanıyoruz. Böylece yörüngeye güvenilir ve uygun maliyetli erişim sunmuş olacağız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.