btbilgi

2000’lerin başından beri teknolojide inanılmaz büyük bir hız ve inovasyon sürecine şahit olduk. Bireysel ve kurumsal dijital dönüşüm süreçleri akıllı telefonlar, yapay zekalar ve sosyal medya platformları gibi araçlarla beslenerek güçlendi. Şimdi 2020’lere geldik ve önceden hayal ettiğimiz pek çok şey artık ellerimizin altında. Peki sırada ne var? İşte bundan sonrası için teknoloji devi Cisco’nun bazı öngörüleri var. İşte yakın geleceğin inovatif teknoloji trendleri tahminleri:

Geleceğin İnterneti

İnternetin geleceği ile ilgili projeksiyonlarda, 2023 yılında ağa bağlı cihaz sayısının 49 milyar olması yer alıyor. 5G, nesnelerin interneti, yeni uygulamalar ve otonom araçlar mevcut internet altyapısına çok yük bindirecekler. Cisco bu noktada farklı bir internet stratejisi öngörüyor. Geleceğin internetinde silikon, optik ve geleceğe hazır olmamızı sağlayacak yazılımlara yönelik yatırımların yer alacağı belirtilmekte.

Dijital Sadakat

Tüketicilerin yüzde 71’i dijital servisleri günlük hayatın rutin bir parçası olarak görüyor. Yarısı talep ettikleri hizmet kalitesini sunmayan markaları kullanmaktan anında vazgeçme eğiliminde. Yüzde 63’ü ise başka tüketicileri bu hizmet ya da markayı kullanmaktan vazgeçirme potansiyeline sahip. Tüketicilerin ‘sıfır tolerans’ yaklaşımı, markaların gerçek zamanlı uygulama performansına yatırım yapmalarını ve sorunların hızla tespit edilerek ortadan kaldırılmasına yol açacak.

Sıfır Güven ve Tehdit Avı

Cisco raporuna göre, günümüzde siber saldırıların dünya çapında yol açtığı maddi hasar doğal afetlerin üç katı kadar. Sistemlerde yalnızca yetkili kullanıcılar, cihazlar ve iş yüklerine, güven zemini oluşturulduktan ve tehditler önlendikten sonra verilen erişim iznini savunan ‘Sıfır Güven’ gibi yaklaşımlarda yükseliş görülecek. Burada sadece onaylı ve yetkilendirilmiş cihaz ve kullanıcıların ağa girmesine izin veriliyor. Bir diğer yükselen model olan ‘Tehdit Avı’ ise, geleneksel yaklaşımların aksine henüz bilinmeyen kötücül yazılımları ve zayıf noktaları saptayıp bertaraf etmeyi hedeflemekte.

Sezgisel Ağlar

Yazılım tanımlı ağlar (SDN), kurumsal ağların evriminde nihai bir nokta değil, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan sistemler olan ‘sezgisel ağlara’ (IBN) giden yolda önemli bir aşama olarak görülmekte. Raporda, BT sektöründeki aktörlerin çoğunun (yüzde 78 oranla) ağ sistemlerinin sadece iki yıl içinde sezgisel ağlara doğru evirileceğine dair fikirleri aktarılmakta. Üçte biri ise (yüzde 35 oranla) ağlarının iki yıl içinde tamamen sezgisel ağlara dönüşeceğine inanmakta.

Yeni Nesil BT

Cisco’ya göre günümüz işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, BT’nin ‘sipariş alıcıları’ yerine ‘stratejik iş ortakları’na dönüşüm geçirmesi gerektiğini savunuyor. Yani BT çalışanlarının görev tanımı cihazları yapılandırmanın ötesine geçecek ve inovatif teknoloji ile iş sorunlarını çözmeye doğru evrilecek. Yakın gelecekte şirketler yeni eleman istihdam etmektense, BT çalışanlarını ticari yetkinlik konusunda eğitip şirket kültürünü koruma yoluna gidecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.