btbilgi

KPMG firması yılın her çeyreğinde, küresel girişim yatırımlarını analiz ettiği ‘Venture Pulse’ araştırmasını hazırlıyor. 2019 yılının üçüncü çeyreğinin raporu yayımlandı ve etkileyici bilgiler içeriyor. Araştırmaya göre girişim sermayesi yatırımları ikinci çeyreğe göre küresel çapta üçüncü çeyrekte azalmış, ancak Avrupa ve Amerika’daki yatırımların güçlendiği aktarılıyor.

Venture Pulse raporuna göre 2019’un üçüncü çeyreğinde dünyada yapılan 4 bin 154 işlemle, girişim sermayeleri 55,7 milyar dolar yatırımda bulunmuşlar. Yılın ikinci çeyreğine göre rakam bir miktar düşmüş, yine de 2 bin 265 anlaşma ve 28,1 milyar dolarla liderlik ABD’de. Avrupa bölgesi üç ayda 9,79 milyar dolarlık yatırımla rekor kırmış.  Asya’daki girişim yatırımları ise biraz gerileyerek 14,9 milyar dolarda kalmış.

Araştırma raporunda öne çıkartılan küresel bulgular şöyle listelenmekte:

  • Avrupa’da en çok yatırım çeken sektörler otomotiv ve mobilite, bu alanlarda 2019’un son çeyreğinde de yüksek yatırım bekleniyor. Fintech’ler, sağlık teknolojisi, biyoteknoloji ve siber güvenlik hızlı büyüyen sektörler.
  • Siber güvenlik şirketlerine yapılan girişim sermayesi yatırımları, yılın başından bu yana küresel çapta 5,8 milyar dolara ulaşarak 2018’deki 6,4 milyar dolarlık rekoru aşmaya hazırlanıyor.
  • 2019’un üçüncü çeyreğinde küresel Fintech şirketleri yüksek yatırımlar aldı. Almanya’da N26’ya 470 milyon, Brezilya’da Nubank’a 400 milyon ve İsveç’te Klarna’ya 460 milyon dolar seviyesinde yatırım yapılmış. Yatırımcılar arasında Brezilya, Meksika ve Güneydoğu Asya gibi finansal penetrasyonun düşük olduğu pazarlarda Fintech yatırımları oldukça popüler denilmekte.
  • 2019’un üçüncü çeyreğinde küresel anlamda en çok yatırım çeken alanlar taşımacılık ve ulaşım oldu. Çin’de Didi Chuxing’e Toyota tarafından 600 milyon dolar, CHJ Automotive’e 530 milyon dolar ve Hellobike’a 400 milyon dolar yatırım yapıldı. Genel Asya tablosuna baktığımızda ise Hint şirketi Ola Electronic Mobility’nin aynı çeyrekte 490 milyon dolar yatırım aldığı görülüyor.

Türkiye’deki veriler ise pazar araştırma firması Startup.Watch’un desteği ile hazırlanmış:

  • 2019’da Türkiye’den 30 girişim 2019 yılında toplamda 36 milyon doların üzerinde girişim sermayesi yatırımı almış.
  • Eski Peak Games çalışanlarının girişimi olan Dream Games, Kasım 2019’da Balderton Capital’in Makers Fund liderliğindeki katılımıyla 7,5 milyon dolarlık bir tohum yatırımı almış. Bu yatırım 2019’da Türkiye’de gerçekleşen en büyük girişim sermayesi yatırımı olarak göze çarpıyor.
  • 2019’da Türkiye’nin önde gelen girişim sermayesi yatırımlarından ikisi olan Picus Security (5 milyon dolar) ve oBilet’e (5 milyon dolar) katılan Earlybird, Türk ekosistemine olan isteğini gösteriyor denilmekte.
  • Maxis ve Collective Spark’ın Mutlubiev’e yaptığı 2,1 milyon dolarlık yatırım da Türkiye’nin önde gelen işlemlerinden biri olarak dikkat çekmiş.
  • Dekopasaj, Eylül 2019’da Galata Business Angels, Collective Spark ve açıklanamayan bir melek yatırımcıdan 1,87 milyon dolar yatırım almış. Türk pazaryeri girişimlerinin bu segmentte devam eden yatırım isteği ile daha fazla öne çıkması ve girişimlerin çeşitlenmesi beklenmekte.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.