btbilgi

E-ticaret sistemleri birçok kolaylık ile tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını baştan aşağıya değiştirmiş durumda. Benzer bir değişimin kurumlarda da oluşturğu gözlemlenmekte. Kırtasiyeden temizliğe, teknolojiden mobilya ve içeceğe kadar şirketlerin tüm ihtiyaçları artık online alışveriş platformlarından sağlanabiliyor. Bu alanda çalışan Avansas, ülkemideki 2019 yılı işyeri alışverişi tüketim trendlerini bir raporla duyurmuş.

Firmanın sunduğu 2019 yılı değerlendirmesine bakılırsa, şirketlerin online alışveriş sepetini en çok gıda ve kırtasiye ürünleri doldurmuş. Geçtiğimiz yıl işyerlerinde en çok çay ve Türk kahvesi içilmiş. Son 5 yılda ise online ortamdaki Türk kahvesi satışının yüzde 13,2 arttığı aktarılıyor. Türk kahvesi ve çay satışlarını ise şeker, öğütülmüş kahve, maden suyu izlemekte. Alışveriş platformundan kategori bazlı en çok satın alınan ürünler şöyle listelenmekte:

  • Gıda ve Mutfak: Türk kahvesi, çay, küp şeker, öğütülmüş kahve, maden suyu, karton bardak
  • Kırtasiye: A4 kâğıdı, klasör, zımba teli, poşet dosya
  • Teknoloji: Kalem pil, şarjlı pil, ince kalem pil, hesap makinesi, kartuş
  • Mobilya ve Hırdavat: Ofis sandalyesi, ortopedik bel desteği, nitril iş eldiveni, mousepad, elektrik bandı
  • Temizlik: Kağıt havlu, bulaşık deterjanı, tuvalet kağıdı, çöp torbası, temizlik bezi

Şehirlere göre işyeri tüketim alışkanlıklarına bakılınca, platform üzerinden en çok alışveriş İstanbul’dan yapılmış. Onu ikinci sırada Bursa, üçüncü sırada İzmir, dördüncü sırada ise Ankara takip ediyor. Müşterilerin sepet ortalamasının bir önceki yıla kıyasla yüzde 18 arttığı rapor edilmekte. Firmalar ihtiyaçları için en ayın ikinci ve üçüncü haftası online alışveriş yapıyorlar. Alışverişler en çok hafta başında, Pazartesi ve Salı günleri gerçekleşmekte. 2019 yılında platformda en çok ürün Nisan ayında satılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.