btbilgi

Teknoloji geliştikçe dünyadaki her şeye bağlı olmanın yeni yolları da ortaya çıkıyor. Her ne kadar elimizin altındaki akıllı telefonlar çoğu zaman ve çoğu yerde yeterli olsa da, bazen işe yaramadıkları da olabilmekte. Mesela hücresel ağların çekmediği bir yerde olabilirsiniz. Maceracı ruhunuz kabarıp da kendinizi doğanın ortasında, sinyal almayan bir noktada bulma ihtimaliniz var. İşte bağımsız GPS cihazları tam da böyle senaryolar için ideal. Bu cihazlara son örnek ise GoFindMe.

GoFindMe cihazının tasarımcıları, açık hava etkinlikleri için en büyük zorlukları iletişim ve güvenlik olarak tanımlıyorlar. İnsanlar ister açık hava kaşifi, ister kayakçı veya konser müdavimi olsun etkinliklerde birbirini bulması ve iletişim kurması her zaman kolay olmuyor. Hücresel sinyalin alınamadığı veya zayıf olduğu yerlerde GoFindMe gibi alternatif cihazlar çok işe yaramakta. Gerçek zamanlı bu GPS takip cihazı, entegre uzun menzilli radyo teknolojisi sayesinde iletişimin kopmamasını sağlıyor. Cihaz tam şarjla 72 saate kadar çalışabilmekte, çalışma menzili ise görüş hattında 8 km’ye, şehir merkezinde ise 5 km’ye kadar çıkmakta.

Cihaz iki kişi dışında, gruplarla da başarılı şekilde iş görüyor. Mesh özelliğini açtığınızda, bir grubun tüm üyeleri arasında konum paylaşmak veya SOS acil yardım sinyali yollamak mümkün. Bu özellik daha uzak mesafelere bağlanmaya ve standart menzil dışındaki alıcılara ulaşmaya yarıyor. GoFindMe cihazları Mech modundayken en son konum bilgilerini almak için çeşitli uydulardan GPS sinyalleri almaya devam ediyorlar. Bu moddayken yakındaki GoFindMe cihazları otomatik olarak varsayılan bir gruba eklenmekte ve bir ağ oluşturmakta.

Cihazın bölgesel çitleme (geofencing) özelliği de bulunmakta. Değiştirilebilir bir sanal mesafe belirlerseniz, grubunuzdaki biri o dairenin dışına çıktığında cihazdan yanıp sönen ışık ve ses yayını ile uyarı alıyor. Böylece ekipteki herkes birbirine yakın ve belli bir mesafe içinde güvenli kalabiliyor. GoFindMe her türlü zorlu ortama uyum sağlamak için IP67 sınıfı toz ve su geçirmezlik sertifikasına sahip. Darbelere ve aşırı hava koşullarına karşı da dayanıklı. -20 derece ile 60 derece arasında değişen sıcaklıklarda sorunsuz çalışabiliyor.

Tasarımcıları cihazı bir IndieGoGo kitlesel fonlama kampanyası ile önsiparişe açmışlar. İlgilenenler GoFindMe kampanya sayfasına giderek şartlara bakabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.