btbilgi

Tesla firması, elektrikli araçlarında bulunan otomatik sürüş sistemi Autopilot ile ilgili yeni bir tanıtım videosu yayımladı. Bu sistemin henüz tam anlamı ile bir robot araba özelliği sunmadığını biliyoruz. Daha çok soför sürüş destek özellikerine sahip. Fakat Tesla sahipleri otobanlarda araçlarınn kendi kendine gitme becerilerini sıkça kullanıyorlar. Ayrıca Tesla arabaların otoparklarda kendi kendilerine park yerinden çıkıp, araç sahibine gelebildiğini de biliyoruz.

Firmanın kurucusu ve genel müdürü Elon Musk, Tesla’nın Autopilot özelliğinin tam otomatik sürüş desteğinin 2020 yılında pazara sunulacağını söylemişti. Şimdiki sürüm olan V10 hala tam otomatik sürüşe sahip değil ama buna çok yakın oldukları belirtiliyor. Firma ayrıca donanım tarafında, 2019 yılında Autopilot 3.0 Self-Driving bilgisayarını piyasaya sundu. Önceki nesil donanıma göre saniye başına kare işlemede 21 kat performans sağlandığı bilgisi verildi. Bunun dışında pazardaki benzerleri arasında en iyi otomatik sürüş destek donanımı olduğu da iddia ediliyor.

Tesla firması Autopilot sistemi için işe alım amacıyla yenilediği web sayfasında çeşitli bilgiler verilmekte. İşe başvurmak isteyen mühendisler donanım, nöral ağlar, otonom algoritmaları ve kod temelleri gibi farklı alanlarda çalışabilecekler. Aşağıdaki videoda etrafını nasıl gördüğü anlatılan otonom sürüş sisteminin yeni versiyonu, dönüşleri ve kavşakları da otonom biçimde geçebilecek.

Tesla sadece kod yazıp donanım geliştirmiyor, bunları kapsamlı testlere de tabi tutuyor. Yapılan açıklama şu şekilde: “İnovasyonu hızlandırmak, performans iyileştirmelerini izlemek ve gerilemeleri önlemek için çalışıyoruz. Açık ve kapalı döngü, döngü içinde donanım değerlendirme araçları ve altyapıları oluşturuyoruz. Filomuzdan anonimleştirilmiş karakteristik görüntüler kullanarak, bunları büyük test senaryolarına entegre ediyoruz. Gerçek zamanlı hata ayıklama ve otonom testler için, yüksek kalitede gerçekçi grafikler ve diğer sensör verilerini simüle eden yazılımlar hazırlıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.