btbilgi

Tablet bilgisayarların satışı epey zamandır çok iyi gitmiyor. Yıldan yıla satışlara bakılınca, uzundur pazarın daralmakta olduğu gözlemlenmekte. Ne yazık ki 2019 yılı da öncekilere göre çok parlak değil. Araştırma firması IDC’nin yeni raporuna bakılırsa, tablet teslimatları 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 1,5 düşüş göstermiş. Samsung, Huawei ve Lenovo gibi büyük markalar ciddi darbeler alırken; Apple bu zayıflamakta olan pazarın hala en büyük yıldızı.

2019’da tablet pazarındaki payını geliştirmeyi başaran Apple yüzde 34,6 oran (2018’de yüzde 29,6 oran yakalanmış) görmüş. Bu ilginç tablonun sebepleri çok ayrıntılı açıklanmamakla beraber, Apple firmasının 2019’da iPad tabletlerini güncellemesinin çok işe yaradığından bahsediliyor. Ayrıca firmanın düşük maliyetli ucuz modellerinin de satışlara olumlu etkisi bulunduğu saptanmış. IDC raporunda, Apple’ın tablet satışlarının yüzde 65’ini yeni 10.2 inç iPad modeline borçlu olduğu aktarılıyor.

Tablet pazarı daralıyor, Apple her zamanki gibi kazanıyor

İkinci sıradaki Samsung’un klavye dostu Galaxy Tab S6 gibi modellerinin, 2019’daki satışlara büyük bir olumlu etki yaratmadığı ifade edilmiş. Diğer modellerinde ise düşüş yaşandığı gözlemlenmiş. 2019’da yıllık -7,2 oranında pazar payı kaybeden (2019’da pazar payı yüzde 15,1) Samsung’un ya ucuz tabletlere yönelmesi gerektiği veya üst seviyeye daha fazla ağırlık vermesinin işe yarayabileceği analistler tarafından ele alınan bir ikilem.

Üçüncü sıradaki Huawei ve beşinci sıradaki Lenovo ise, en rahat hissettikleri Asya-Pasifik bölgelerinde iyi performans gösterebilmişler. Ama sorun şu ki, dünyanın kalan bölgelerinde bu başarıyı tekrarlayamamışlar. Huawei yüzde 2,8’lik düşüş (2019 pazar payı yüzde 9,8) ve Lenovo ise yıllık yüzde 8,3 artış (2019 pazar payı yüzde 5,9) yaşamış. Huawei ve ABD hükümetinin geçen sene yaşadığı gümrük savaşlarının, markanın bu ülkedeki satışlarını ciddi biçimde etkilediğine dikkat çekiliyor.

Dördüncü sıadaki Amazon ise küresel pazarda yükselirken, kendi evi olan ABD’de düşüş yaşamış. Yine de 2019’un sonunda yer alan Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) gibi büyük online alışveriş dönemlerinde, uygun fiyatlı (ve ekstradan indirimli) Fire serisi tabletlerden epeyce satmış durumda. Buna rağmen 2018’deki yüzde 8,1’lik pazar payına göre, 2019’da yüzde 9 ile az bir yükselme gözlemlenmekte.

Genel olarak daralmakta olan pazarda, Windows tabanlı yeni nesil uygun fiyatlı tabletlerin yükselmesi ihtimaline de raporda değinilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.