btbilgi

Yapay zekaların şu anda en iyi becerebildiği görevlerin bazıları, toplu işlem yapılması gereken operasyonlarda destek vermek. Mesela bir algoritmaya baktığı fotoğraflardaki nesnelerin ne olduğunu öğretirseniz, daha sonra taradığı başka imajlarda neyin ne olduğunu ayrıştırma becerisine kavuşuyor. IBM’in en yeni projesi de buna odaklanmış. Firma yazılım geliştiricilerin ücretsiz şekilde kullanabilecekleri bir nesne etiketleme yapay zeka aracı oluşturmuş.

Yeni sunulan otomatik etiketleme aracı, IBM Cloud dahilinde çalışan açık kaynaklı TensorFlow çerçevesini kullanarak yapay zeka ürünleri geliştirme yaklaşımının bir sonucu. Google’ın bir projesi olan TensorFlow sayesinde geliştiriciler birçok otomatik işlemi yapay zeka algoritmalarını programlayarak yaptırabiliyorlar. Otomatik nesne tarama ve etiketleme sayesinde, yazılım geliştiriciler zamandan ve efordan tasarruf edebilecekler.

Araç IBM‘in açık kaynaklı ‘Cloud Annotations’ (Bulut Açıklamaları) görüntü setinin bir parçası olarak lanse edilmiş. Firmanın ‘Bilişsel Uygulamalar’ bölümünden yetkili Nicholas Bourdakos şu açıklamayı yapıyor: “Otomatik etiketleme işlemleri süreçleri hızlandırmakta ve geliştiricilere başka yenilikçi projeler üzerinde çalışmak için zaman kazandırmakta”. Verilen bilgiye göre otomatik etiketleme aracı halen erken beta seviyesinde. Fakat ilgilenenler daha şimdiden aracı kendi projeleri ile deneyebilme şansına sahipler. Kullanmak için GitHub sitesindeki IBM Cloud Annotations sayfasına gidilebilir.

IBM’in verdiği bilgiye göre, yapay zekalı nesne tanıma aracı yen ibir nesneyi algılayabilmek için 200 ila 500 arası örneğe ihtiyaç duyuyor. Bu imaj örneklerindeki nesneler daha önceden insan görevliler tarafından elle işaretlenmiş oluyor. Yapay zeka imajları tarayıp o imajlardaki nesnenin neye benzediğini bir kez kavradıktan sonra, ona yeni verilecek fotoğraflar ve videolarda aynı nesne varsa belli bir doğruluk payı ile bunu kendi kendine tanımlayabiliyor. Böylece yazılım geliştiriciler büyük miktarlı veya çok uzun video ve fotolardaki nesneleri tek tek elle etiketlemek zorunda kalmıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.