btbilgi

Çevreye ne kadar zarar verdiğimizi ve bu konuda birşeyler yapmamız gerektiğine inanan kurumların sayısı artıyor. Buna bazı basın yayın kuruluşları da dahil olmaya başladı. Dünyaca ünlü The Guardian gazetesi Ekim 2019 tarihinde, 2030 yılına kadar emisyonlarını sıfıra düşürme sözü vermişti. Verilen bilgilere göre, gazeteyi destekleyen Scott Trust Donow fonu beş yıl önce tüm fosil yakıt yatırımlarından ellerini çekmiş durumda. Gazete şimdi temiz enerji yolunda bir adım daha atıyor.

The Guardian yaptığı açıklama ile, ister online isterse de basılı ortamda olsun fosil yakıt çıkartan şirketlerden artık reklam kabul etmeyeceğini söylüyor. Electrek sitesi, 2019 yılında Guardian’ın gelirinin yüzde 40’ının reklamlardan geldiğini aktarmış. Fakat son yıllarda fiziksel basın yayın ve reklam sektörlerindeki daralma, herkesi ya online ortamlara geçmeye veya reklam gelirlerini kısmaya zorluyor. Guardian da diğer tüm yayın organları gibi alternatif kazanç yollarına başvurmak durumunda. O yüzden böyle bir kararın etkisinin kuruma büyük olabileceğinden bahsedilmekte.

Yapılan açıklamada şunlar belirtilmiş:

“Bazı okuyucularımızın daha da ileri gitmemizi istediğini biliyoruz. Mesela otomobil veya tatil fırsatları gibi önemli karbon ayak izine sahip ürünlerin reklamlarını da yasaklamamızı isteyenler var. Bu türden reklamları durdurmak bizim için ciddi bir finansal darbe olacaktır. Nihayetinde bizi, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirmeye çalıştığımız Guardian ve Observer gazeteciliğinde önemli kesintiler yapmak zorunda bırakabilir.”

“Reklamcılık dünyası hızla değişiyor. Çoğu işletme ve reklamveren çevre krizini kabul etmek durumunda kalıyorlar. Bu sebeple birçok markanın duruşumuzu kabul edeceğine ve sonuç olarak bizimle daha fazla çalışmayı seçmeye ikna olabileceğine inanıyoruz. Reklamcılığın geleceği tüketicilerle güven bağı kurmada ve değerlerimizle amacımıza gerçek bir bağlılık göstermektte yatmaktadır.”

“Bazı reklamları reddetmenin, kısa vadede hayatımızı biraz daha zorlaştırabileceğinin farkındayız. Bununla birlikte, daha anlam dolu bir organizasyon kurmanın ve finansal açıdan sürdürülebilir olmanın beraberce yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.