btbilgi

Japonya giderek yaşlanmakta olan nüfusu ve doğum oranlarının yıldan yıla azalması ile ciddi bir risk altında. Genç nüfusun azalması demek, fiziksel işlerde çalışacak işgücünün de azalması anlamına geliyor. Bu da özellikle Japonya’nın tarım ve sanayi gibi alanlarda gelecekte zorlanması demek. Japon hükümeti bu konularda robotik teknolojilerini devreye sokarak çözüm bulmaya çalışmakta. Çözümlerden biri de,bir Japon tarım makineleri üreticisinin geliştirdiği Kubota X isimli robot traktör.

Kubota’ya göre, Japonya’da büyük miktarlarda toprağı yönetmeye çalışan çiftçiler azalıyor. Firma bir süre işleri giderek zorlaşan çiftçilere yardım etmek için bir otonom traktör konsepti ortaya çıkardı. Kubota X traktör ismini ‘cross tractor’ kavramından alıyor. Firmanın ‘Agrirobo’ otomatik teknoloji programının bir parçası olan traktör, her türlü arazide gidebilen dört tekerli araçlarla aynı çekiş becerilerine sahip. Fakat ilk bakışta bir bilimkurgu filminden veya bir video oyunundan çıkıp gelmiş gibi durmakta. Çünkü bu arazi becerilerini tekerleklerden değil, fütüristik tasarımlı dört bağımsız tank paletinden almakta.

Kubota X traktörün optimum çekiş sağlayan dört paletinin her birinin kendi entegre motoru bulunuyor. Hepsi bağımsız olarak farklı hızlarda döndürebiliyor. Böylece hem gelişmiş manevra yeteneğine, hem de çok dar bir dönüş yarıçapına sahip. Aracın ana gövdesi paletler üzerinde yükselip alçalabilmekte. Mesela ekstra sabitlik gerektiğinde araç alçalabiliyor. Uzun bitki sıraları üzerinde hareket etmesi ve zarar vermemesi gerektiğinde de yükseltilebiliyor.

Traktörle ilgili olarak lityum-iyon batarya takımı ve güneş panelleri gibi bazı şeyler dışında çok fazla teknik ayrıntı yok. Tamamen elektrikli traktörün en dikkat çekici yanı ise yapay zeka ile idare ediliyor olması. Daha önce de bazı makine üreticilerinin yapay zekalı tarım makinelerini görmüştük. Kubota X da onlara benzer şekilde GPS, kameralar ve sensörlerle yolunu kendi buluyor. Hem normal tarlalarda, hem de Japonya’da sıkça olan pirinç tarlalarında otonom biçimde gidebilecek.

Yapay zeka sistemi çiftçilere farklı şekillerde de yardımcı olmakta. Aracın algılama ve analiz sistemleri hava durumu ve ekinlerin büyüme hızı gibi öğeleri takip edebiliyor. Tohumlama, hasat veya toprak işleme gibi işlere başlama konularında kendi karar verebilecek. Halen Kyoto şehrinde ilk örneği sergilenmekte olan robot traktörün seri üretime girip girmeyeceği ise henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.