btbilgi

Koronavirüs Ocak ayının en çok konuşulan konularından biri durumunda. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktığına inanılan ölümcül virüs şimdiye kadar 80’in üzerinde kişinin hayatını aldı. Sadece Çin’de anakarada 2 bin 800’den fazla hasta olduğu rapor ediliyor. SARS ve MERS gibi iyi bilinen virüslerin ailesinden gelen Koronavirüs, Çin’in de ötesine doğru yayılmakta.

Virüs ilk kez WHO’ya 31 Aralık’ta bildirilmiş. Çin hükümeti o tarihten beri büyük çabalar ile Koronavirüs salgınını karantinaya almaya uğraşmakta. Virüs bulaşan kişiler ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi pnömoni benzeri semptomlar gösteriyorlar.

ABD kökenli Bilim ve Mühendislik Sistemleri Merkezi (Center for Systems Science and Engineering – CSSE), Koronavirüs yayılımını takip etmek için bir proje üzerinde çalışmış. Bu proje interaktif ve gerçek zamanlı şekilde güncellenen çevrimiçi bir harita. Harita üzerinde şüphelenilen tüm vakalar, ölümler ve iyileşmiş hastalar gösterilmekte.

Koronavirüs takibi için gerçek zamanlı interaktif haritaDünya çapında gerçekleşen tüm vakaları takip edebilmek için, sistem Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO), ayrıca ABD, Çin ve Avrupa’daki hastalık kontrol merkezlerinden veri topluyor. Virüsün takibine yönelik kaynaklar arasında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de (US Centers for Disease Control and Prevention – CDC) bulunmakta. Tüm veriler Esri firmasının geliştirdiği gerçek zamanlı grafik bilgi sistemi (graphic information system – GIS) ile görselleştiriliyor.

ABD’de bu hafta başı itibariyle onaylanmış beş vaka olduğu belirtilmekte. Avustralya ve Avrupa’da da az miktarda vaka saptanmış. ABD Ulusal Aşı ve Solunum Hastalıkları Merkezi (National Center for Immunization and Respiratory Diseases) yöneticisi Dr. Nancy Messonnier, Pazartesi günkü yapılan resmi açıklamada ABD’deki kamu riskinin halen düşük olarak değerlendirildiğini söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.