btbilgi

Google’ın dünyaca popüler web tarayıcısı Chrome, tonla çok işe yarayan eklentisi (extension) ile epey pratik becerilere sahip olabiliyor. Bu eklentilerin çoğu ücretsiz ama  profesyonel olanlar veya kurumsal işler için kullanılanları para ile satılmakta. Tam bu noktada bir sorun yaşanmış durumda. Google firması bir dizi sahte satış işlemi saptanmasını sebep göstererek, resmi Chrome Web Mağazası dahilindeki ticari Chrome eklentilerinin yayınlanmasını veya güncellenmesini süresiz olarak askıya aldı.

Google’ın açıklamasına bakılırsa, hileli işlemler Ocak ayının başlarından itibaren yoğunlaşmış. Uzmanlar bu işlemleri bir online sahtekarlık dalgası olarak niteliyor ve geniş ölçekli olduğunu söylüyorlar. Eklenti yayın ve güncelleme yasağı tüm ticari (ve sadece ücretli) eklentileri etkilemekte. Yani yüklemeden önce ücret ödemeyi gerektiren, aylık aboneliklere dayalı olarak çalışan veya çeşitli özelliklere erişmek için bir kerelik uygulama içi satın alım talep eden Chrome eklentileri için söz konusu.

Verilen bilgilere göre resmi Chrome Web Mağazası üzerindeki mevcut ticari eklentiler indirilebiliyor. Fakat eklentilerin geliştiricileri bunların güncellemesini yapamıyorlar. Google’ın Chrome Uzantıları bölümü yetkilisi Simeon Vincent, sahtekarlığın önlenmesi için bu yasağın devreye alındığını resmi açıklamada aktarmış. Firma bir yandan uzun vadeli çözüm ararken, bir yandan da eklenti sisteminin kötüye kullanılmasını engellemek niyetinde.

ZDnet sitesi şifre yöneticisi eklentisi Dashlane ve toplantı planlayıcısı uygulaması Comeet gibi önemli markaların bu yasaktan etkilendiğini doğrulamış. Yasağın resmi olarak 24 Ocak Cuma gecesi açıklandığı, fakat Google’ın son birkaç gündür ücretli Chrome eklentileri için yapılmaya çalışılan güncellemeleri kimseye haber vermeden engellediği aktarılmakta. Yasağın ne kadar süreceği ise henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.