btbilgi

Robotlar ve yapay zekalar işlerimizi elimizden alacak mı? Bu soru her geçen sene daha sıkça soruluyor. Buna bazı uzmanlar “hayır, insanlara yeni iş alanları açılacak” diye cevap verirken, bazıları da en fazla fiziksel yük getirecek işlerin robotlara kaybedileceğini ve geri dönüş olmayacağını savunmakta. Oxford Üniversitesi ve Deloitte’un ortak bir araştırmasında, Birleşik Krallık’daki işlerin yüzde 35’inin 2030’ların ortalarında tamamen otomatik hale geleceği öngörülüyor. Peki ya fiziksel değil de sanatsal beceri gerektiren işler ne olacak? Mesela el sanatları veya heykeltraşlık, ya da ressamlık? İşte ‘Dark Factory Portraits’ isimli proje buna bir bakış açısı sunmak niyetinde.

Sanatçı karı koca Rob ve Nick Carter, sanat alanında yenilikçi yaklaşımları ile tanınıyor. Şimdiye kadar farklı dijital teknolojiler ile geliştirdikleri projelerden en ilginci ise Dark Factory Portraits olsa gerek. Londra’daki Ben Brown Güzel Sanatlar Merkezi’ndeki galeride başlayan sergi, “Bir makine ressam olabilir mi? İnsan kişiliğini yansıtabilir mi?” gibi soruları sormamızı sağlamakta. 17 Nisan 2020’ye kadar gezilebilecek sergide, endüstriyel tipte robot kolların yaptığı tabloları görmek mümkün.

Yapay zekanın insan sanatçıların yaratıcılığını ve becerisini birebir kopyalamasının zor olduğunu örneklerle gördük. Peki ya algoritmalar ve yazılımlar ile desteklenen robotlar ne durumda? Carter ikilisi bu proje için yanlarına yazılım programcıları ve görsel efekt uzmanları almış. Burada hedef, yazılımla idare edilen robota bir fotoğraf verip, boyalar ile bir tuval üzerinde bir benzerini yapmasını sağlamak.

Dark Factory Portraits, yani ‘karanlık fabrika portreleri’ projesi ismini otomatize fabrikalardan alıyor. Bu fabrikalardaki seri üretim bantlarında çalışan otomatik robotların işlerini yapmaları için baktıkları şeyi görmelerine gerek yok. Yani ışıksız bir ortamda da aynı verimle çalışabilirler. İşte buradan yola çıkan ekip, bu robotların gerektiğinde sanat da yapabileceğini kanıtlamak istemiş.

Tasarladıkları yazılım verilen fotoğrafı inceliyor, robot kol da hazırda bulunan birçok farklı kalınlık ile büyüklükteki fırçalar ve boyalar ile bu fotoğrafın bir resmini yapmaya çalışıyor. Sisteme verilen fotoğraflar da Frida Kahlo, Andy Warhol, Yoko Ono ve Damien Hirst gibi ünlü sanatçıların görselleri olmuş. Serginin ziyaretçileri robotun insan yardımı, gözü veya sanatçı yaklaşımı olmadan bir tabloyu nasıl yaptığını canlı olarak izleyebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.