btbilgi

Bu aralar en yeni iPhone tasarımları ile ilgili söylentiler ortalıkta dolaşmakta. Apple yeni iPhone’u tek parça bir cam bloktan yapmak gibi iddialı bir şey hedefliyor olabilir. Ortaya çıkartılan bir patent, benzer bir planın iMac bilgisayarları için de geçerli olabileceğine işaret etmekte. Bu patentte tek parçalı ve kıvrımlı bir yüzeye sahip bir iMac ve ona ek olarak takılıp çeşitli işlevler gören bir MacBook Pro tasarımı görüyoruz.

Bunları gösteren patent PatentlyApple sitesi tarafından tespit edilmiş. Belgede anlatılan elektronik cihaz üst kısımda bir görüntüleme alanına, alt tarafta bir giriş alanına ve iki kısmı birleştiren sürekli kavisli alanda bulunan bir geçiş parçasına sahip. Cihaz tek parça bir camdan imal edilmiş gibi anlatılıyor ve ekran da cihazın üst parçasına gömülü durumda. Alt kısımında ise metin girişi yapmak için gerekli bir klavye yine cama gömülü gibi duruyor. Ayrıca klavye parçasının iki tarafında birer modüler olabilecek bölüm var. Bunlar da konfigürasyona göre birer dokunmatik ekran veya touchpad görevi görebilir denilmekte.

Kıvrımlı tek parça Apple iMac bilgisayar patenti
Kaynak: PatentlyApple

Bir iMac olabileceği tahmin edilen cihaz, aynı zamanda arka taraftan takılacak bir başka elektronik cihazla uyumlu devrelere sahip gibi görünüyor. Bu da bir MacBook veya benzer bir dizüstü bilgisayarın cihaza eklenebileceğine dair fikirler barındırmakta. Patent belgesindeki anlatımlar çok geniş olarak ele alındığı ve yeterince ayrıntı verilmediği için sistemin tam olarak nasıl çalıştığı belirsizliğini koruyor. Fakat çizimlere bakılırsa, arkadan takılacak bir dizüstü bilgisayarın klavyesi, camdan yapılma kavisli cihazın klavyesi gibi işlev görebilir. Ayrıca ana cihaz ve takılan dizüstü bilgisayarın işlem güçlerinin birleştirilmesi de söz konusu. İki yandaki dörtgen işaretleme parçalarının ise birden fazla işlevi olabilir, modüler olabilir veya cihazın modeline göre farklılaştırılabilir.

Patent dokümanları her zaman en orijinal ve ilginç fikirleri yansıtmakta. Ama her zaman olduğu gibi, bir patent belgesindeki tasarımlara ve fikirlere bakarak bunun gerçekten pazara sürülecek bir ürün olacağını söylemek söz konusu değil. Apple bu fikrilerin bazılarını gelecekte bir iMac veya bir dizüstü bilgisayarda değerlendirebilir veya bunların hiçbiri gün yüzü görmeyebilir bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.