btbilgi

Video izleme ve internetten alışveriş yapma trendleri hızla gelişmeye devam ediyor. Yeni bir rapor bu eğilimleri doğrular nitelikte. CDN (content distributon network, yani web sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlamaya yarayan içerik dağıtım sunucularından oluşan ağ) sektörünün başarılı isimlerinden Medianova’nın 2019 yılı özetinde bu konular ele alınmış durumda.

İçerik dağıtım platformu Medianova 2019 yılı internet kullanımı verilerini site ve cinsiyet bazında trafik dağılımları, saat aralıkları ve dönemsel kullanım oranları gibi başlıklarla raporlamış. Buna göre 2019 yılında site trafiği en çok yüzde 40 ile video platformları (OTT) ve e-ticaret sitelerinde yaşanmış. Bu ikisini yüzde 20’lik oranla canlı yayın platformları takip etmiş. Özellikle ‘Kara Cuma’ (Black Friday) haftasında online dükkanlarda düzenlenen kampanyalar sayesinde, toplam e-ticaret site trafiklerinin 9 kat kadar artış gösterdiğine dikkat çekiliyor.

İçerik denilince dizi, film ve özgün yayınlar önemli bir yer tutuyor. Raporda Türkiye’deki dijital platformlarla ilgili bilgi verilmiş. Veriler göre Türk kökenli dijital platformlara yurtdışından en büyük talep, Avrupa ve Orta Doğu bölgesinden yapılmakta.

Teknik tarafta ise WebP imaj formatının öne çıktığından bahsedilmiş. CDN sektöründe, web sitelerinden ve dijital platformlarda yayımlanan görsellerin mümkün olduğu kadar küçük boyda olması ve kaliteden ödün vermemesi büyük önem taşıyor. Bu bağlamda görsellerin anlık olarak sıkıştırılarak binlerce farklı cihaza ve akıllı televizyona uyumlu hale getiren imaj optimizasyon servisinde en büyük yeni talep WebP imaj formatına olmuş. Google tarafından geliştirilen WebP formatı sayesinde imajalrın kaliteleri aynen korunurken, dosya boyutları JPEG veya PNG formatındaki imajlara göre yüzde 34 kadar küçültülebilmekte.

Raporda ele alınan bir başka veri grubu ise web sitesi ziyaretçilerinin cinsiyetleri. Site trafiğinin cinsiyet bazında değerlendirilmesi sonucu elde edilen verilerde, en yoğun site ziyaretlerinde kadınların yüzde 61 oranında ve erkeklerin ise yüzde 39 oranında kullanıma sahip olduğu belirlenmiş.

Dönemsel bazda incelenen verilerde ise, 2019 yılının en yoğun web trafiğinin Eylül ve Aralık aylarında yaşandığı saptanmış. Haziran ayı ise trafiğin en az yaşandığı ay olmuş. Haber sitelerinde yüksek trafik sabah 10:00’da başlayıp öğlene doğru azalmakta, video ve e-ticaret platformlarında ise yüksek trafik akşam 21:00’den gece saat 00:00’a kadar olan sürede gözlemlenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.