btbilgi

Karavanlar ve küçük evler uzun zamandır büyük ilgi görüyor. İnsanlar yaşam alanlarını ufaltıp tasarruf etmeye ve gezerek yaşamaya, eskisine göre daha çok önem veriyorlar. Bu sebeple artık her türden, her şekilde ve her bütçeye uygun karavanlar görebiliyoruz. Bunların bazıları çok uygun fiyatlı, bazıları çok büyük, bazıları çok lüks ve bazıları da ilginç tasarımlı. Sonuncu kategoriye kolayca sokulabilecek Romotow isimli karavan da ilk sahiplerine yakında kavuşacak.

Romotow’un tasarımının ilk kez gösterilmesi yaklaşık sekiz yıl önceymiş. O zamandan beri geliştirme ve test aşamasında olan teknolojik karavan, sonunda pazara sunulmaya hazır hale gelmiş durumda. Daha ilk bakışta bir İsviçre çakısı gibi açılan gövdesi, şık kabini ve kendine özel güneşlenme güvertesiyle dikkat çekiyor. Yeni Zelanda kökenli mimari ve iç tasarım firması W2’nin tasarladığı Romotow, karavan sevenler için en ekonomik veya en pratik araç değil. Fakat en sıradışılarından biri olduğu kesin.

Karavan katlanmış hali ile oldukça az yer kaplayan, çekilebilir bir römork. Benzerlerinden farkını yansıtan tek şey ise ancak yuvarlak hatları olabilir. Ama asıl güzelliğini açıldığında sunuyor. Aerodinamik gövdesi  ortasından açılıyor ve iç tarafı ana kabuğundan maksimum 90 derece dönebiliyor. Nihayetinde otaya çıkan şey L şeklinde konumlandırılabilen bir yaşam alanı. Aracın yerden yüksek olması, kamp alanlarında rastlanacak börtü böceğe karşı ekstra koruma sağlamakta.

Karavanın üzerinde enerji üretmek için bir dizi güneş paneli, ön kısmında kıvrımlı harika bir manzara penceresi ve yanlarda çekilip açılan güneş tenteleri  bulunmakta. Kapanıp kilitlendiğinde sürüş sırasında asla açılıp dışarıya kaymayan iç parça, kamp yerinde açıldığında üstü kapalı bir oturma alanına yer veriyor. Aracın içinde ise çift kişilik yatak, ikinci bir çift kişilik yatağa dönüşebilen yuvarlak bir kanepe ve özel tasarımlı bir kompost tuvalet var. İç dekorasyonu tik ağacından mobilyalar ve akrilik tezgahlar tamamlıyor.

Romotow: İsviçre çakılarına benzer bir karavan

Büyük bir boyutta olmasına rağmen, hafifliği sağlamak için Romotow karbon fiber ve kompozit materyallerden üretilmiş. Böylece ağırlık yaklaşık 3 bin 500 kilogram civarında olacak. Fiyatı henüz belli değil fakat ucuz olmayacağı da kesin. Şirket ilk örneklerin 2020 ortasında kadar hazır olacağını ve yeni Zelanda’da satışa sürüleceğini aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.