btbilgi

Gelecek 30 yıl içinde dünya nüfusunun 7,8 milyardan 10 milyara yükseleceği öngörülmekte. Küresel su kaynaklarının bu artışı karşılayacağının ise garantisi bulunmuyor. Tuvaletlerimizi içme suyuyla yıkıyoruz, çamaşır makinemizi de içme suyu ile çalıştırıyoruz. Bunlar ilk bakışta hayatın normal bir yanı gibi gelse de, aslında devasa bir temiz su israfı demek. İşte bunu savunan Hollanda kökenli Hydraloop firmasının geliştirdiği su arıtma sistemi, Ocak ayında düzenlenen CES 2020 tüketici elektroniği fuarında bir İnovasyon Ödülü’ne layık bulundu.

CES 2020 dahilindeki yarışmada ‘Sürdürülebilirlik, Eko-Tasarım ve Akıllı Enerji’ kategorisinde birinciliği kazanan Hydraloop, su geri dönüştürme sisteminin türünün ilk örneği olduğunu iddia ediyor. Firma su kullanımını azaltmak için on yıldır araştırma ve geliştirme yapıyormuş. Ortaya çıkardıkları sistem uygun fiyatlı, kullanımı kolay, az bakım gerektiren, rahatlıktan veya kişisel hijyenden ödün vermeyen bir çözüm.

İlk ürünlerini iki yıl önce Hollanda’da pazara sokan firma, küresel lansmanını bu seneki fuarda gerçekleştirmiş. Verilen bilgiye göre sistem kullanılan tüm evsel suyun yüzde 85’ini geri dönüştürebiliyor. Ayrıca duş, banyo ve çamaşır makinesi suyunu temizleyip dezenfekte edebilmekte. Böylece tuvalet sifonu, çamaşır makineleri, bahçe veya yüzme havuzları için tekrar kullanılabilir hale geliyor.

Hydraloop sisteminin avantajları şöyle özetlenmiş:

  • Su tüketimini yüzde 45 oranında azaltıyor.
  • Kanalizasyon boşaltımını yüzde 45 oranında azaltabiliyor.
  • Karbon ayak izini yüzde 6 azaltıyor.
  • Enerji tüketimini 600 kW/s azaltıyor (bu rakamın soğuk kış iklimi olan ülkelerde, ortalama 4 kişilik aile ölçümü olduğu belirtilmiş).
  • Su ve enerji faturaları azaltıyor.

Arıtma sistemi beş farklı teknolojiyi birleştirmekte. Bunlar sedimantasyon, flotasyon (flotation), çözünmüş hava flotasyonu, köpük fraksiyonlaştırması ve aerobik biyoreaktör. Altıncı ve final arıtma yöntemi ise, ultraviyole ışığı kullanarak dezenfeksiyon yapma. Her arıtma ünitesi beraberinde geri dönüştürülen suyun yeniden kullanılmasını optimize etmeye yardımcı olan bir uygulama getiriyor. Hydraloop sistemlerinin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da satışa çıktığı; ABD’de ise teslimatların 2020’nin ikinci yarısında başlayacağı belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.