btbilgi

Uçan dronlar hem birer oyuncak, hem de ciddi birer iş aracı potansiyeline sahip. Yetişkinler ve çocuklar için büyük bir eğlence kaynağı, müthiş manzara ve doğa fotoğrafları çekmenin yolu veya insanları yakın gelecekte şehir içinde taşıyacak birer uçan taksi olabiliyorlar. Fakat İngiltere’de gördüğümüz gibi havalimanlarında uçaklara ve yolcularına büyük sorunlar da çıkartmaya sebep olabiliyorlar. Uçan dron çözümleri geliştikçe, New York şehrinde olduğu gibi faydalarını da daha sıkça görmeyi umut ediyoruz.

New York City yetkilileri binaların cephe denetimleri için dron kullanımını yasallaştırmaya çalışıyor. Bu fikir, mimar Erica Tishman’ın Manhattan’daki bir binadan düşen enkaz yüzünden hayatın kaybetmesinden sona ortaya atılmış. Her ne kadar halen şehrin büyük kısmında dron uçurmak yasa dışı olsa da, 22 Aralık 2019’da sunulan teklifte uçan dronların binaların denetlenmesini hızlandırmak ve insanların güvenliğini artırmak hedeflenmiş.

Şehir belediyesi uçan dronlara bir oyuncak değil, bir araç olarak bakmaya çalışıyor. Bu türden çözümlerin hem milyonlarca dolar tasarruf sağlaması, hem zaman kazandırması, hem de uzun vadede hayat kurtarması umut edilmekte. Bu düzenlemeyi şehir yönetimine öneren belediye meclisi üyesi Justin Brannan, bina denetlemede uçan dron kullanmanın, teftiş sürecini güçlendirmek için çok işe yarayacak bir adım olduğuna inanıyor.

Mimar Tishman’ın kaza ile ölümünden sonra, belediyenin Bina Departmanı’na 1.300 adet cephe şikayeti yapılmış. Önerilen düzenlemeye göre, bir 311 şikayetinden (New York sakinlerinin bir binanın veya inşaatın güvenli olmadığını belediyeye online ya da telefonla bildirmesi) sonra 48 saat içinde bir insansız hava aracı incelemesi yapılması mümkün. Ayrıca New York Şehri Konut İdaresi (NYCHA) kurumu, binalarının cephelerinin ve çatılarının ilk muayenesi için uçan dronları kullanabilecek.

NYC Konut İdaresi kurumu halen bir binanın cephe ve çatı güvenlik kontrollerini yapabilmek için, o binaya iskele kurmak ve uzmanları çeşitli inşaat araçları ile bina yüzeyine taşımak durumunda. Uçan dron ile denetlemenin tüm bu süreçlerden çok daha verimli bir alternatif sağlaması beklentisi mevcut. Konut İdaresi kurumunın New York’taki bina denetimleri için, geleneksel yöntemlere yılda yaklaşık 30 milyon dolar harcamakta olduğu bilgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.