btbilgi

Şehirlerimiz büyüdükçe, otomobiller arttıkça ve ulaşım karmaşıklaştıkça, trafik sıkışıklıkları da içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Bazı otomobil firmaları bunu çözmek için yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye çalışa da, asıl çözüm bilimin kendisinde olabilir. Şimdi trafik akışı konusunda uzmanlaşmış biliminsanlarından heyecan verici bir haber var. St.Petersburg Üniversitesi’nden bir grup matematik araştırmacısı sayesinde trafik sıkışıklığı yok edilebilir gibi görünüyor.

Üniversiteden matematik profesörü Alexander Krylatov, trafik akışı tasarımcısı mühendisleri eleştiriyor: “Trafik performansındaki sistem odaklı artışlar konusunda yetkinlikleri yok. Eğer mühendisler trafikte yerel iyileştirmeler yapmayı başarsalar bile, bir süre sonra akış kendi kendine yeniden değişir ve bu sefer başka yerlerde aynı trafik sıkışıklıkları ortaya çıkar.”

Krylatov ve ekibinin yapmak istediği şey ise, kentsel trafik sıkışıklığını sonsuza kadar çözebilmek. Hazırladıkları rapor trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için gerekli matematik bazlı yaklaşımları ve bunları uygulama yollarını içermekte. Araştırmacılar trafik sorununu çözme yolunda, matematiksel yaklaşımın mühendislik ve ekonomik yaklaşımdan üstün olduğuna inanmakta. Rapora göre bunu gerçekleştirebilmek için şehirlerde dört önemli şeyin yapılması lazım:

Navigasyon sistemi

Şehir çapındaki tüm sürücülerin aynı navigasyon sistemini kullanmaları gerekli. Trafik talimatları tek bir merkezden gelirse, otomobiller sıkışklığı engellemek için yeniden yönlendirilebilir. Şu andaki gibi, sadece bazı sürücüleri yeniden yönlendiren bir navigasyon sisteminin trafik sıkışıklığını çözmeyeceği savunuluyor.

Park yasakları

Büyük kentlerde genelde yollar dardır ve fiziksel olarak genişletilemez. Trafik akışı modelleri sayesinde, sokaklardaki hangi park alanlarının şeritlere dönüştürülmesi gerektiği saptanabilir.

Yeşil şerit

Elektrikli otomobil kullanımını artırmak isteyen şehirlerde, elektrikli araçlar için özel şeritler oluşturulmalı. Ayrıca bunların öncelikli kullanımı için teşvik sağlanmalı.

Dijital ikiz modeli

Trafik sıkışıklığı ve şehir altyapısındaki gelişmeler, mevcut yolların tamamının dijital kopyalarının bir simülasyonda denenmesi ile dengelenebilir. ‘Dijital ikiz’ (digital twin) denilen bu yöntemin, ulaştırma mühendislerinin elinde son derece kullanışlı bir araca dönüşeceği iddia ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.