btbilgi

Havalimanlarındaki dijital bilgi ekranlarına tüm uçak yolcuları aşinadır. Bu ekranlarda genelde uçuş listeleri, kapı numaraları, kalkış saatleri yazar. Ayrıca kapılardaki ekranlarda da uçuş numarası, havayolu firması, kalkış saati gibi bilgileri bulabiliyoruz. Bu dijital ekranlardaki bilgi herkesin faydalanacağı türden genel bilgiler olur. Pek ya ekranlardan birine baktığınızda size ve uçuşunuza özel bilgileri, kendi dilinizde görebilmek ister miydiniz? Parallel Reality ekran teknolojisi ile bu mümkün olacak.

Delta Airlines havayolu firması bu teknolojiyi yakında, ABD’nin Detroit Metropolitan Havalimanı’nda denemeye başlayacak. Test programına dahil olan yolcular, havalimanındaki dijital ekranlara yaklaştığında kendilerine özel hazırlanmış seyahat bilgilerini, alışveriş önerilerini ve yol tariflerini kendi dillerinde görebilecekler. İşin ilginç tarafı, yanınızda duran bir başka yolcu da aynı ekrana bakarak kendisine özel hazırlanmış bilgileri, kendi dilinde görecek. Yani yanyana duran iki kişi, aynı ekranda farklı bilgiler görecekler.

İlk duyulduğuında bir bilimkurgu filmi sahnesi gibi görünen parallel Reality teknolojisi, aslında LED ekranlardaki piksellerin becerilerine dayanan yenilikçi bir çözüm getiriyor. Teknolojiyi geliştiren Redmond kökenli Misapplied Sciences şirketi, bir ekrandaki her pikselin aynı anda farklı renk ve parlaklıkta milyonlarca ışın projeksiyonu yapabileceğini söylüyor. Bir kullanıcı ekrana yaklaştıkça, ekrandaki piksellerden bazıları sadece o kişiye hedefleniyor ve yalnızca o yolcu için kişiselleştirilmiş bilgiler gösteriliyor.

Sistemi denemeye hazırlanan Delta Airlines’ın COO’su Gil West şunları aktarmakta: “Bu çığır açan teknolojiye inanmak için kendiniz görmeniz gerekli. Bu çözüm sayesinde bir ülkenin dilini konuşmasanız bile, en yoğun havalimanlarında kolayca gezinmeniz mümkün.”

Parallel Reality ekran teknolojisi 2020 yılının ortalarından itibaren Detroit Havalimanı’nda, McNamara Terminali’ndeki Delta Sky Club yakınında test edilmeye başlanacak. Denemeye dahil olan yolcular biniş kartlarını önceden taratacak ve tercih ettikleri dili seçecek. Ardından dijital ekranın önüne geçtiklerinde her yolcu uçuş bilgilerini, biniş ayrıntılarını ve benzeri başka bilgileri seçtikleri dilde görebilecek.

Misapplied Sciences şirketi, Delta Airlines’ın yatırımı ile birlikte Parallel Reality çözümlerini havalimanlarının ötesine taşımak niyetinde. Teknolojinin stadyumlara, tema parklarına, kongre merkezlerine ve alışveriş merkezlerine de gelmesi söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.