btbilgi

İlk olarak 2013 yılında tanıtılan Boeing 777X mode yolcu uçağı, zamanın en önemli havacılık teknolojilerini barındırması açısından önemli. 2017’de üretimine başlanan uçak yeni GE9X motorlara, katlanabilen uçlara sahip kompozit kanatlara, öncekilere göre daha geniş kabin alanına ve oturma kapasitesine sahip. 2020 yılı içinde göreve başlaması beklenen uçakların bazılarında ise daha önce hiç bulunmayan bir özellik olacak.

Uçak yolculuklarında pencereleri aşağıya yukarıya kaydırmaktan sıkılanlar için güzel haber geliyor. Bazı Boeing 777X uçakların elektronik olarak kapatılıp açılabilen pencereleri olacak. Ama bu pencereler fiziksel birer kapak değil, aynı söndürülebilen ışıklar gibi düğme ile kapatılıp açılacaklar. Bu uçaklarda pilot eğer isterse uçağın tüm pencerelerini kokpitten uzaktan kontrol edip, kapatıp açabilecek. Tabi ki yolcular da kendi pencerelerini elle kumanda edebilecekler. Böylece uzun mesafe uçuşlarında uçağın içinde homojen ışıklandırma yapmak kolaylaşacak.

Bu pencere türlerine ‘electronically-dimmable windows’ (kısaca EDW) deniliyor. Boeing 777X uçaklarında kullanılacak pencereler, Michigan merkezli Gentex Corporation tarafından üretilmekte. Bu pencerelerdeki ince iki cam panel arasında özel bir elektrokromik jel sıkıştırılmış durumda. Jel elektriğe karşı duyarlı ve camdaki iletken bir kaplama yoluyla düşük voltajlı bir akım uygulandığında jel otomatik olarak kararmaya başlıyor. Akım kesildiğinde ise jel normaldeki şeffaf haline geri dönüyor.

Boeing 777X uçaklarına elektronik pencereler geliyor

Gentex uzun zamandır otomotiv endüstrisi için elektronik cam teknolojileri (mesela arabaların otomatik kararan aynaları gibi) ile uğraşıyor. Fakat şimdiye kadar havacılık sektöründe bu kadar geniş çapta uygulanması söz konusu değildi. Firmanın geliştirdiği en son model elektronik cam önceki modellerine göre iki kat daha hızlı kararıyor. Ayrıca öncekilere göre 100 kat daha koyu hale gelebiliyorlar. Verilen bilgiye göre maksimum ayarlarında iken dışarıdan gelen görünür ışığın yüzde 99,999’unu engelleyebilmek mümkün. Pencerenin ince film kaplaması sayesinde yolcular kızılötesi ve ultraviyole ışığın verdiği sıcaklığı da yaşamayacaklar. Böylece uçağın içi daha serin hale getirilebilecek.

Ocak ayının başında Las Vegas’taki tüketici elektroniği fuarı CES‘te sergilenen elektronik pencerelerin, hangi hatlarda uçacak uçaklara takılacağı ise henüz belli değil. Yani bir Boeing 777X’e binip de bunlardan göremeyebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.