btbilgi

Dünya üzerinde birçok firma, dünyanın daha temiz ve daha güzel bir yer haline gelebilmesi için çalışmalar yapmakta. ‘Temiz teknoloji’ (cleantech) kategorisine giren bu firmalar, yıllık bir raporda spot altına konulmuş. Temiz teknolojilerin geliştirilmesini ve pazarlanmasını destekleyen Cleantech Group, ‘Küresel Temiz Teknoloji 100: Sürdürülebilir Yenilikte Lider Şirketler ve Temalar” (Global Cleantech 100: Leading Companies and Themes in Sustainable Innovation) başlıklı raporunda bu firmalardan ve yer aldıkları sektörlerden bahsediyor.

Cleantech Group raporunda gelecek 5 ile 10 yıl içinde, piyasalarda büyük etki yaratması beklenen ilk 100 özel temiz teknoloji şirketine dikkat çekilmiş. Bu araştırma için adaylıklar beş farklı kaynaktan geliyor. Seçimler ise 80 yatırımcı ve çok uluslu şirketlerin temsilcilerinden oluşan uzman bir ekip tarafından yapılmakta. Bu sene için seçilmiş 100 firmanın 63 tanesi Kuzey Amerika’da, 29 tanesi Avrupa ve İsrail’de, 6’sı Asya Pasifik bölgesinde ve 2 tanesi de Afrika’da bulunuyor. Bu firmalara yapılan toplam yatırımların 7,4 milyar doların üzerinde olduğu bilgisi verilmiş.

Electrek sitesi, seçilen 100 temiz teknoloji firmasının hangi sektörlerde iş yapmakta olduğunu şöyle listelemiş:

Tarım ve Gıda

Bu sektörde 5 ülke ve 13 şirket var. Örnek olarak kentsel dikey çiftliklerde yüksek verim ile sebze yetiştirmek için dikey aquaponik tarlalar  geliştiren AeroFarms (ABD) verilmiş.

Etkinleştirme Teknolojileri

Bu yeni kategoride 2 ülkeden 9 şirket var. Örnek olarak Dünya’nın değişen iklimi hakkında açık kaynaklı bilgi sağlamak için kurulmuş gözlem uyduları şebekesinin operatörü olan Planet (ABD) verilmekte.

Enerji ve Güç

Bu önemli sektörde 13 ülkeden 46 şirket yer almış. Örnek olarak enerji şebekelerinden bağımsız müşteriler için, güneş enerjisi bazlı kullan-ve-öde sistemleri sağlayıcısı olan M-Kopa Solar (Kenya) var.

Materyaller ve Kimyasallar

Bu sektörde 2 ülkeden 7 şirket bulunuyor. Örnek olarak endüstriyel karbondioksit emisyonlarından düşük maliyetli yapı malzemesi geliştiren Carbicrete (Kanada) verilmiş.

Kaynaklar ve Çevre

Burada 7 ülkeden 12 şirket listelenmiş. Örnek olarak kentsel ve konut ortamlarında biyolojik atık su arıtma tesisleri geliştiricisi Organica (Macaristan) var.

Ulaşım ve Lojistik

Çevre koruma açısından önemli bulunan bu sektörde 7 ülkeden 13 şirket var. Örnek olarak elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen taksi uçakların geliştiricisi Lilium (Almanya) verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.