btbilgi

Dünyanın dördüncü en büyük turizm fuarı olduğu lanse edilen EMITT, bu sene 24’üncü kez gerçekleştirilecek. 30 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacak EMITT Turizm Fuarı’nda, turizm sektörünün pazarlama ve hizmet boyutlarında dijitalleşmesi sürecine ağırlık verilecek. Bu amaçla fuarda iki sanal gerçeklik (VR) sergisi bulunacak. Birincisi dünyanın en eski kült yapılar topluluğu olarak tarihe geçen Göbeklitepe, diğeri ise Paris’ten sonra ilk defa İstanbul’da yapılacak sanal ‘Mona Lisa: Beyond The Glass’ sergisi.

HTC Vive iş birliği ve teknolojisi ile tanıtılacak Göbeklitepe, “Tarihi Değiştiren Göbeklitepe ile Turizmi Dönüştürmek Mümkün mü?” başlığıyla Konferans Sahnesi’nde konuşulacak. Şanlıurfa sınırları içindeki tapınak, tarihin bilinen en eski ve en büyük tapınağı olma özelliğini taşıyor. 2018 yılında tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılması ve araştırmaların sonuç vermesiyle 12 bin yıllık bu tarihi tapınak UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmişti. Fuardaki VR Zone’da hem profesyonel ziyaretçilere hem de tatil tüketicilerine ücretsiz olarak sunulacak bu deneyim ile gerçek tapınakta gezilmesi mümkün yerleri VR ortamında deneyimlemek söz konusu.

VR teknolojisi aracılığı ile ziyaretçilerin deneyimleyeceği sanal sergi Mona Lisa: Beyond The Glass da EMITT’in en ilgi çekici etkinliklerinden biri. VR teknolojisi müzeler için duvarlarının içindeki ve dışındaki insanlara ulaşmanın yeni bir yolu haline dönüşürken, Louvre Müzesi tarafından gerçekleştirilen ilk sanal gerçeklik deneyimi olan Mona Lisa: Beyond the Glass, Paris’ten sonra ilk defa İstanbul’da ve EMITT Turizm Fuarı’nda katılımcılarla buluşacak. Sanal gerçeklik teknolojisi; ahşap panel üzerine resmedilen tablonun ince detaylarını, boya katmanlarını, ahşap panelin dokusunu inceleme imkânı sunacak. Sanal Mona Lisa Sergisi 31 Şubat tarihinde Fuar ziyaretçilerine ücretsiz olarak ziyarete açılacak ve Fuar boyunca görülebilecek.

EMITT’te bir diğer VR deneyim adresi dünyanın en yüksek tepesi Everest. Katılımcılar, Everest VR ile zirvede neler olduğunu gerçekçi ve etkileyici görseller eşliğinde keşfetme fırsatına sahip olacak. Zirve deneyimini paylaşmak isteyen katılımcılar; ana kampta tırmanış için hazırlıklarını yapıp tehlikeli Khumbu Buzulu’nu geçip 4’üncü Kamp’ta geceleyip, risklerle dolu Hillary Step kayalıklarını tırmandıktan sonra Everest’in zirvesini fethedebilecek. Katılımcılar ayrıca Google Earth VR ile, Tokyo, Köln ve Roma gibi dünyanın çeşitli şehirlerini yerlerinden bile kalkmadan gezebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.