btbilgi

Ceplerimizde taşıdığımız minik birer bilgisayar olan akıllı telefonlar, aynı bigisayarlar gibi çeşitli güvenlik riskleri ile karşı karşıya. Siber saldırganlar sadece sunucular, kurumsal PCler veya IoT cihazları ile uğraşmıyor. Bir kısmı da akıllı telefon kullanıcılarının ve değerli verilerinin peşinde. Bu sebeple her an dikkatli olmamız ve önlem almamızı hatırlatan güvenlik firması ESET, aşağıdaki tavsiyeleri vermiş:

Kimlik doğrulama

Akıllı telefon her zaman güvenli bir şekilde kilitlenmeli. Kilitleme işlemini basit bir ‘L’ deseni veya 1234 gibi bir PIN ile yapmak artık yeterli değil. En ideali, mümkünse parolanızla birlikte biyometrik özellikleri de (parmak izi veya yüz tanıma) içeren bir yöntem kullanmak.

Resmi uygulama mağazası

Mobil cihazların çalışma yelpazesini genişletmek için jailbreak yapmak (kırmak) sıkça rastlanan bir durum. Fakat bu şekilde cihaza resmi olmayan bir uygulama mağazası yüklenebiliyor. Bu mağazalar, resmi mağazalar kadar sıkı şekilde denetlenmez. Sonuçta cihaza kötü niyetli uygulamalar yüklenebilir. Riskleri minimuma indirmek için resmi mağazaları tercih edin.

Uygulama izinleri

Uygulamalar düzgün çalışabilmek için çeşitli izinler talep etmekte. Bunları çoğu zaman okumadan geçiyoruz. Her ne kadar bu işleri hızlandırsa da, uygulama tarafından istenen izinler listesini incelemekte fayda var. Tüm izinleri kabul ederseniz, kötü amaçlı kişilerin hassas verilerinize erişmesine veya sizi dolandırmasına, hatta gözetlemesine yol açabilirsiniz.

Uzaktan akıllı telefon silme

Bazı üreticiler ve güvenlik uygulamaları, akıllı telefon üzerindeki verileri uzaktan silmek gibi önemli bir seçenek sunmakta. Eğer cihaz çalınırsa ve içinde hassas veriler varsa, bu ideal bir önlem. Bazı cihazlarda ise belirli bir sayıda başarısız kimlik doğrulaması girişimi yapıldığında kendi kendisini silme gibi gelişmiş özellikler bulunabiliyor.

Veri yedekleme

Mobil cihazlardaki verileri yedeklemek, herkesin istisnasız uyması gereken bir tavsiye denilebilir. Dosyaları bozan veya cihazı kilitleyen zararlı bir saldırı karşısında, geri alma için kullanılabilecek yedekler can kurtarır.

Güvenlik güncellemeleri

Bir başka atlanmaması gereken konu da güvenlik güncellemeleri. Akıllı telefon üreticilerinin yayımladığı güncel resmi güncellemeler, çoğu zaman korumaya yönelik güvenlik yamalarını içerirler.

Şüpheli telefon aramaları

Siber dolandırıcılar çeşitli kötü niyetli yazılımlar indirmekle sonuçlanan kısa mesajlar kullanabiliyor. Bir başka dolandırıcılık yöntemi, hiçbir işinizin olmadığı ülkelerden uluslararası çağrılar almak şeklinde. Bu yabancı numaralar geri arandığında, arama inanılmaz yüksek fiyatlarla ücretlendirilmekte. Bilmediğiniz, şüpheli yabancı numaraları geri arama konusunda dikkat olmak tavsiye ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.