btbilgi

Üniversite öğrencilerinin gelişimine katkı sağlamak için 2019 yılından beri burs desteği projeleri yürüten Uçurtma ekibi, şimdi kendilerine yeni bir destek bulmuş durumda. Öğrencilerin hayallerini gerçekleştirebilmeleri için, gereken finansal desteği bulmalarını yardımseverler ile buluşturarak sağlayan projeye, Türk Lirası’nın stabil kripto para birimi BiLira da destek olacak. BiLira ve Uçurtma beraberce geliştirdikleri ‘BiMutluluk’ platformu sayesinde başarılı, yetenekli veya çalışkan öğrencilere burs desteği verecek.

Türk vatandaşlarının geleceğin finans dünyasında eşit haklara sahip olması ve merkeziyetsiz internet (dağıtık finans) ürünleri ile bağlantı kurabilmesi amacı taşıyan BiLira, aynı zamanda yardımseverlik ve sosyal sorumluluk projelerinde de kullanılabilmekte. BiLira ile yapılan bağışlar hem kurum hem halk tarafından izlenebilir ve hesaplanabilir durumda. Bu da süreçte şeffaflık ve hakkaniyet getiriyor.

Geliştirilen BiMutluluk platformu sayesinde, Uçurtma Projesi aracılığı ile üniversite öğrencilerine maddi destek olmak mümkün hale gelmekte. Bağışçı BiLira üzerinden ulaştırmak istediği miktarı belirledikten sonra herhangi bir ek ücret ödemeden, yatırmak istediği TL’nin karşılığı BiLira’ları öğrencinin dijital cüzdanına aktarabiliyor. Bu sayede yardımın hızlıca, kime ulaştığı takip edilebilmekte.

Yardımseverlere doğrudan ve hızlı şekilde bağış yapma imkanı sunan teknoloji, üniversite öğrencilerine aradıkları bursu alırken; bir yandan da geleceğin finans teknolojilerinin bir parçası olma imkanı salamakta. Kampanyaya katılmak isteyenlerin dijital cüzdan açmak ve bağışların öğrencilerin kişisel dijital cüzdanlarına aktarılması gibi işlemlerinde, BiLira ve Uçurtma doğrudan destek vermekte. Kurumun mentörleri bu konulara dair anlık video ve mesaj desteği sunarak yardımcı oluyorlar.

Kampanyanın ilk ayağı dijital ortamda hayat bulacak. Öğrencilerin maddi engeller yüzünden öğrenim hayatının kesintiye uğramasını istemeyen yardımseverler bu linkten erişilebilecek formu doldurarak, BiMutluluk ekibinin ilk üyeleri olma şansını kazanacaklar. Bağış platformu faaliyetlerinde ilk adım 100 kişilik ‘güven zinciri’ kurulması. Proje kapsamında formu dolduran kişilerle birlikte güven zincirinin yayılması hedefleniyor. Güven zinciri kapsamında ilk bağış BiLira tarafından başlatılıyor.

Uçurtma, Ethereum ağı üzerinde geliştirilen akıllı kontratlarda öğrencilere bu ağ üzerinde tanımlı istedikleri kriptoparalarla burs toplayıp, her ay belirledikleri miktarda bursu banka hesaplarına ekstra bir ücret ödemeden ulaştırabilmelerine olanak sağlıyor. Böylece burslarının kontrolü öğrencilerinin kendi ellerinde olurken, yardımseverler de bu sürece dahil olarak şeffaf bir şekilde öğrencinin durumunu platform üzerinden takip edebiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.