btbilgi

Modern dünyanın çalışan insanları, yükselmekte olan otomasyon teknolojilerine karşı merak ve korku karşımı duygular besliyorlar. Bir yandan hayatlarını daha kolaylaşacağı umudu, bir diğer yandan da işlerinin yapay zekalar ve robotlar tarafından ele geçirileceği endişesi birlikte yaşanıyor. Bazı uzmanlar çalışanların işsiz kalıp ekonomilerin sıkıntıya gireceğini, diğerleri ise otomasyon sayesinde insanlar için yepyeni iş alanları açılacağını öngörmekte. Ofis çalışanları ise angarya görevlerden kurtulacaklarına seviniyorlar gibi görünüyor.

Automation Anywhere tarafından yaptırılan ve araştırma firması OnePoll tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, 10 bin’den fazla ofis çalışanının bu konudaki fikirlerini toplamış. Araştırma sonuçlarına bakılırsa, ofis çalışanları elle yapılmakta olan ve uzun saatler boyunca tekrarlanan dijital işleri (mesela standart veri girişleri gibi) üstlendiği sürece otomasyonu kabul etmeye eğilimli durumdalar.

Araştırma raporuna göre veri girişi görevleri, ofis çalışanları tarafından en çok nefret edilen işlerin başında geliyor. Çalışanların bu türden görevler yaparak, günlerinin yaklaşık yüzde 40’ından fazlasını boşa harcadığı saptanmış. Raporda ele alınan önemli bulgular şu şekilde:

 • Çalışmaya katılanların yüzde 47’si dijital idari görevleri sıkıcı bulmakta.
 • Bu kişilerin yüzde 48 kadarı, tekrarlayan dijital idari işlerin becerilerini kullanmalarına engel olduğunu savunuyor.
 • Katılımcıların yüzde 51’i elle yapılan dijital işlerin asıl işlerini yapmalarına engel olduğunu belirtmiş (bu oranın Hindistan’da yüzde 80’e yükseldiğine dikkat çekilmekte).
 • Katılımcıların yüzde 64’ü tekrarlayan dijital görevlerin üretkenliklerini azalttığına inanıyor.
 • Çalışanların yüzde 87’si işverenlerinin tekrarlanan dijital görevleri ve süreçleri otomatikleştirmesini tercih etmekte.
 • Çalışanlar yüzde 49 oranla tekrarlanan işlerin her gün ofisten daha geç çıkmalarına yol açtığı konusunda şikayetçi (erkek çalışanlarda şikayet oranı yüzde 54 iken, kadın çalışanlarda oranın yüzde 43’e düştüğü gözlemlenmiş).
 • Eğer dijital idari işler çok büyük bir yüke dönüşürse, katılımcıların yüzde 55 kadarı işlerinden istifa edebileceğini söylüyor.
 • Ofis çalışanları için yüzde 20,2 oranında en çok nefret edilen görev veri girişi yapmak.
 • En sevilmeyen işlerde veri girişini, yüzde 19,9 oranla e-posta trafiğini yönetme işleri takip etmekte.
 • Katılımcıların yüzde 76’sı (eğer otonom hale getirilebiliyorsa) çalışanların tekrarlayan dijital işler yapmamaları gerektiğine inanıyor.
 • Katılımcıların yüzde 57,6’sı, işyerindeki e-posta yönetimi ve beraber çalışma uygulamaları yüzünden oluşan mesaj yığınlarının kendilerini bunalmış hissettirdiklerini aktarmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...