btbilgi

İşletmeler büyük öneme sahip değerli verilerini, her sene savunması zorlaşan siber saldırılara karşı korumak zorunda. Devamlı tetik üzerinde olması gereken şirketlerin arasında en büyük siber güvenlik bütçelerine sahip olanları bile bundan kaçamıyor. Fakat ne yazık ki birçok şirketin kendi savunmalarındaki zayıf noktaları fark edemediği de bir gerçek. Veri ihlallerine hazırlıklı olmak isteyen her kuruluşun, Komtera Teknoloji’nin aşağıdaki gibi özetlediği şu alanlara dikkat etmesinde fayda var:

Bilinmeyen tehditlere karşı hazırlıksızlık

Şirketlerin potansiyel tehditlerin ne olduğunu bilmeleri gerekiyor. Düşmanlarını ve mevcut varlıklarını bilmeleri, gelecekte yaşanabilecek krizlere karşı güçlü savunmaya sahip olmalarına yardımcı olabiliyor.

Aktif tehdit avcılığı eksikliği

Saldırganlar çoktan şirket ağına sızmış ve saldırı için doğru fırsatı bekliyor olabilir. Şirketlerin, bu girişimleri ve saldırıları gerçekleşmeden durdurmaları için aktif tehdit avcılığı yapmaları gerekiyor.

İzleme çözümlerinde eksikler

Saldırılara veya sahtekarlığa karşı savunmasızlığı en aza indirmek için ağdaki ve uç noktalardaki anormal davranışların ilk anda fark edilmesi zorunlu. Bu da ancak doğru izleme çözümleri ile mümkün.

Kötüye kullanım

Savunma süreçlerinin çalışanlarla ilişkiyi içermesinden dolayı, sahtekarlığa ve kötüye kullanıma karşı savunmasız olacağını hatırlatmak gerekiyor. Uygun izleme yapılmazsa iş süreçleri tehlikeye girebilir.

Geniş kapsamlı savunma eksikliği

Modern organizasyonlarda çalışanların bir kısmı ofis dışında çalışabiliyorlar. Şirkette uygulanan herhangi bir siber güvenlik yönetminin, ofisin ötesine de genişletilmesi gerekli.

Üçüncü taraf risklerinin dikkate alınmaması

İşletmeler kendi sistemleri ve çalışanlarından emin olsa da, birlikte çalıştığı üçüncü tarafların da sağlam siber güvenlik önlemlerine ve politikalarına sahip olduklarından emin olması önemli.

Kriz yönetiminde zayıflık

Saldırılar meydana geldiğinde şirketlerin krizi doğru yönetmesi gerekli. Çalışanların rollerinden ve sorumluluklarından haberdar olmasını sağlamak için ayrıntılı bir kriz müdahale planı hazır olmalı ve sıkça prova edilmeli.

IoT cihazlarının güvenliğine dikkat

Saldırganlar erişilmesi daha kolay olabilecek IoT cihazlarını bir kapı olarak kullanabiliyorlar. Şirketlerin siber güvenlik sistemlerinde, IoT cihazlarının savunmalarının da güçlendirilmesi atlanmamalı.

Çalışanlara yetersiz eğitim

Çalışanlar bir kuruluşun en zayıf halkası ve en büyük savunması. Siber güvenlik eğitimi almamış, risklerin farkında olmayan bir çalışan istemeden saldırganlara açık kapı bırakabilir. Şirketlerin mutlaka çalışanlara siber güvenlik eğitimleri vermesi gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.