btbilgi

Plastik atıklar dünyanın başına büyük dert olmaya devam ediyor. Bir Birleşmiş Milletler raporuna göre her sene 300 milyon ton plastik atık meydana geliyor; bunların yüzde 60 kadarı çöp dağlarına gidiyor veya denizlere karışarak çevre kirliliğine yol açıyor. Bu sebeple çeşitli ülkeler plastikten yapılan günlük ürünleri ve tek kullanımlık plastikleri kademeli şekilde yasaklama eğiliminde. Bu ülkelere şimdi Çin de katıldı. Çin gelecek beş yıl içinde alışveriş poşetleri, pipetler, gıda kutuları ve benzeri nesneleri ortadan kaldırmayı planlıyor.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yayımlanan bir plana göre, önümüzdeki beş yıl içinde tek kullanımlık plastikler yavaş yavaş kullanımdan kalkacak. Bu plana göre doğada kendi kendine çözülmeyen tüm torbalar 2020 sonuna kadar büyük şehirlerde ve 2022’ye kadar ülke genelindeki tüm şehir ve kasabalarda yasaklanacak. Taze meyve ve sebze pazarları ise plastik poşetleri en fazla 2025 yılına kadar kullanmaya devam edebilecekler.

Restoranlar 2020 sonuna kadar plastik pipetleri tamamen kaldıracak. Tek kullanımlık plastiklerin toplam kullanımını ise yüzde 30 oranında azaltacaklar. Otellerde tek kullanımlık plastik eşyaları değiştirmek için 5 yıl süre verilmiş. 2022’den itibaren en büyük şehirler olan Pekin ve Şanghay’daki gıda dağıtım hizmetleri biyoçözülebilir ambalajlara geçmek durumunda. Bu kuralların 2025 yılından itibaren tüm Çin çapında uygulanmaya başlanacağı bilgisi verilmiş.

BBC’nin haberinde Çin’de 2017 yılında 215 milyon ton evsel atık toplandığı aktarılıyor. Fakat bunların ne kadarının geri dönüştürüldüğüne dair bir bilgi yok. Ülkenin en büyük çöp yığını yaklaşık 100 futbol sahası büyüklüğünde. Bu sahanın planlanan süreden 25 yıl önce dolmuş olduğu aktarılıyor.

Bloomberg’in haberinde ise, çeşitli Avrupa ülkelerindeki son yıllarda tek kullanımlık plastik yasaklarına yer verilmiş. Çin’in de son gelişmeler ile Avrupa ülkelerini yakalamakta olduğu belirtiliyor. Afrika ve Güneydoğu Asya’daki birçok gelişmekte olan ülkenin takip ettiği ifade edilmiş. Yine de yaklaşık 1,4 milyar kişilik nüfusu ile Asya’nın en büyük plastik atık problemi hala Çin’in başında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.