btbilgi

Bir zamanlar Super 8mm kameraları çok popülerdi. Her ne kadar bir seferde sadece üç dakikalık film çekebiliyor olsa da, insanlar ellerinde mini bir video kamera tutmanın heyecanını yaşamışlardı. Bu kameralar aynı zamanda artık günümüzde asla kabul edilemeyecek seviyede grenli ve titrek görüntüler vermekteydi. Hala bu eski tip video kameraları sevenler var. Hem eski estetik tarzı, hem de yeni teknolojilerin avantajlarını birarada isteyenler için şimdi Fragment 8 isimli yeni bir video kamera geliyor.

Eski tip video kameraları özleyenlere: Fragment 8

Fragment 8 retro dijital video kamera, Hong Kong merkezli Lofty Factory firması tarafından tasarlanmış. Eski Super 8 kameralara benzer, alüminyum / ABS  ve deri kaplama bir gövdesi var. Döner taretli mercek sistemi kullanıcılara üç farklı odak uzaklığı sunmuyor. Onun yerine bir yıldız filtresi, bir kaleydoskop efekti ve bir bulanık kenarlı radyal filtre seçeneği sağlıyor. Taret yerine tek bir lens de cihaza takılabilir, 17 mm’lik adaptörü ile değişik lensler takarak farklı türden videolar çekmek de mümkün.

Kamera eski ürünlere benzer şekilde, bir seferde iki dakikaya kadar video kaydedebilmekte. Cihazın farkı ise kaydedilen videoların 720p çözünürlüğünde olması. Ayrıca kamera video çekim yaparken aynı eski bir Super 8 kamera gibi (ama işlevi olmayan) bir motor sesi çıkartıyor. Kameraya şarj edilebilir bir lityum-iyon batarya paketi güç vermekte. Kameranın yanındaki sarma kolunun ise bir işlevi bulunmuyor, sadece estetik görünüşü desteklemek amacı taşımakta.

Bir Super 8 video kamera ile film çektiğinizde, bu filmin işlemden geçip izlenebilir hale gelmesi için 1-2 hafta beklemeniz gerekebiliyordu. Fragment 8 kamera ile çekilen videolar ise USB portu üzerinden bir bilgisayara aktarılıyor. Videolar MP4 veya hareketli GIF formatında olabiliyor, kullanıcılar eski videolar gibi otantik bir görüntü istiyorlarsa saniyede 24 kare yerine 9 kare çekim yapma seçeneğini devreye sokabiliyorlar. Yeni dijtial kamera aynı eski Super 8 kameralar gibi grenli ve soluk renk tonlarını da simüle edebilmekte.

Fragment 8 video kamera yakında başlayacak bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile önsiparişlere açılacak. Önsipariş fiyatının 78 dolar olacağı belirtilen kameranın kampanyasından haberdar olmak isteyenler, resmi web sitesindeki formu doldurup bekleyebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.