btbilgi

Dijital pazarlamanın getirdiği büyük yeniliklerden biri, sanal yardımcılar olan chatbotlar oldu. Chatbotlar özellikle sosyal medya platformlarında marka ve tüketici arasında yer alarak, müşteri deneyimini büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip. Peki tüketiciler chatbotları seviyorlar mı, yoksa insan görevlileri mi tercih ediyorlar? Orası henüz tam olarak oturmuş değil, fakat 2020 ve sonrasında yapay zeka uygulamalarını yatırım hedeflerine alan şirketlerin chatbot alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi gerekiyor. Yerli uygulama şirketi CBOT’un bu alanda 2020 trend öngörüleri aşağıdaki şekilde özetlenmiş:

Yapay zekalı chatbotlar yükselecek

Basit işlevler, gerçekleştiren kural tabanlı chatbotlar müşteriyi tam anlamıyla memnun etme konusunda yetersiz kalacak. Gelecek senelerde daha fazla yapay zeka tabanlı chatbot geliştirilmesi zorunlu hale gelecek. Bu chatbotların müşteriyi daha iyi anlama, tıpkı bir insan gibi müşteriyle iletişime geçme ve karmaşık sohbetleri yönetebilme özellikleri olacak.

Kodsuz platformlar daha popüler

2020’de şirketlerin müşterileri ile yazışma veya konuşma yoluyla iletişim kurma konusundaki iştahı arttıkça, kod yazılmasını gerektirmeden chatbot hazırlamayı ve değişen ihtiyaçlara göre hızlıca güncellemeyi mümkün kılan platformlar yükselişe geçecek. Şirketler birkaç sürükle bırak işlemle veya birkaç tıkla kendi botlarını hızlıca oluşturabilecekler.

‘Çatı Bot’ uygulamaları

Kurumların kendi çalışanları için oluşturdukları chatbotlar artacak. Kullanıcıya tek bir arayüz ile tüm işlemlerini yapma imkanı sağlayacak ‘çatı bot’ eğilimi gözlemlenmekte. Sistemler kullanıcı ile her zaman ön yüzdeki çatı bot aracılığı ile iletişim kuracak. Bu özel chatbotlar kullanıcının isteğini anlayacak ve arka taraftaki İK botu, finans botu, BT botu gibi özelleşmiş botları diyaloğa çağırabileecek.

Kişiselleşmiş chatbot kullanımı

Yakın gelecekte kullanıcının bulunduğu ortamı, geçmiş diyaloglarını, genel seçimlerini bilen ve diyaloğu buna göre sürdüren chatbotlar göreceğiz. Ayrıca aynı anda birden fazla konuda diyalog sürdürebilen, başlıklar arasında geçiş yapabilen chatbotlar hayatımıza girecek. İnsanların çeşitli mod ve duygularını sezebilen chatbotların gelişimi bu uygulamaların şirketler tarafından bir satış kanalı olarak tercih edilmesini sağlayacak.

Mobil uygulama yerine dijital asistan

Akıllı telefonlarımızda bir çok mobil uygulama var ama bunların bir kısmını ya çok az kullanıyoruz veya hiç kullanmıyoruz. Bu durum hem markalar hem de kullanıcılar için zaman ve kaynak verimsizliğine sebep oluyor. 2020’den itibaren her farklı iş için yeni bir uygulama yerine sesle idare edilen dijital asistanların çok amaçlı ve çok işlevli kullanımının yaygınlık kazanması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.