btbilgi

Bilgisayarlardaki geleneksel sabit disk sürücüler (HDD – Hard Disk Drive), yavaş yavaş yerlerini yenilikçi SSD teknolojisine bırakıyorlar. SSD de bir kısaltma ve ‘Solid State Disk’ (Katı Hal Diski) manasına geliyor. Normal HDD sürücüler veri depolamak için manyetik özellikli metal diskler kullanırken, yeni SSD sürücü ürünleri devasa birer bellek ünitesi gibi çalışıyorlar. Hareketli parçaları olmadığı için mekanik bakım ve tamir gerektirmeyen bu türden depolama ürünleri son yıllarda çok popüler durumda.

Her ne kadar SSD sürücü ürünlerinin kapasiteleri ve fiyat/performans oranları hala HDD sürücüleri yakalayamış olsa da, teknoloji hızla gelişiyor. Sabit disklere göre oldukça yüksek performans ve hız sağlayabilse de, SSD’lerin ömrü kullanıcıların yanlış kullanımlarından dolayı kısalabilmekte. Veri Kurtarma Hizmetleri firması SSD sürücü kullanımı hakkında bazı bilgiler vermiş:

Windows’da disk belleği dosyalarını ayarlayın

Windows’daki sanal bellek, swap dolayısıyla SSD diski kendi uzantısı gibi görerek diskinizin yoğun bir şekilde yazılmasına neden olabilir ve bu da SSD performansını ve ömrünü azaltabilir. Bunun için swap sayfa dosyasını SSD’nizden farklı bir diske, örneğin sabit disk sürücüsüne taşımayı deneyin.

Windows sistemindeki hazırda beklet modunu kapatın

Hazırda bekletme işlemi diskte büyük miktarda yazma kapasitesi kullanır, işlevi devre dışı bırakmak SSD ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

SSD’nizde birleştirme komutunu çalıştırmayın

SSDler verileri blok olarak kaydeder ve dağınık olsun ya da olmasın, sürücünün herhangi bir yerindeki blokları okuyabilir. Bu nedenle, birleştirmeyi çalıştırmak gerekli olmadığından ve süreçte diskin ağır okuma, yazma eylemi gerçekleşmesine neden olacağından SSD’nin ömrünü kısaltacaktır.

SSD’nizin kapasitesini tam doldurmayın

SSD sürücünüz tam kapasiteye ulaştığında yazma hızı performansını düşürür. Sürücünüz tam kapasiteye yaklaştığında, kullanılabilir bir alan bulmak ve dosyaları hareket ettirmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Yeterli yazma hızı performansı elde etmek için boş alanların en az yüzde 25 olması gerekiyor.

Swap alanını yoğun kullanmaktan kaçının

Linux OS’de, /etc/sysctl.conf dosyasına parametre ekleyerek swap kullanımını azaltabilir veya swap bölümünü farklı depolama sürücüsüne taşıyabilirsiniz.

SSD’nize gelen elektriğe dikkat edin

SSD’nizi düşük voltaj gibi elektrik kaynaklı problemlerden uzak tutun. Anti-statik elektriğe maruz kalmasını engelleyerek daha uzun ömürlü bir SSD’ye sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.