btbilgi

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) son senelerde kendinden bahsettiren en yenilikçi teknolojilerden biri. AR gözlükleri takan kişiler, baktıkları şeyin üzerine yerleştirilmiş dijital nesneler veya bilgiler görebiliyorlar. Her sene bu alanda pazara ilginç ürünler sunuluyor, bunlardan en yenisi ise İsveçli marka Carlings’in pazara sunduğu AR t-shirt’ü The Last Statement.

Marka için yaratıcı ajans Virtue tarafından geliştirilen t-shirt’e çıplak gözle baktığınızda, bir logo dışında boş olduğunu farkedyorsunuz. Asıl numara akıllı telefonunuzdaki artırılmış gerçeklik uygulamaları ile kıyafete bakmakta. Bu şekilde baktığınızda, t-shirt üzerinde politik, cesur ve animasyonlu bir grafik görebiliyorsunuz. Kullanıcı The Last Statement için özel tasarlanmış birçok filtre ile istediği grafiği seçebiliyor. Facebook ve Instagram uygulamaları ile bakan kişiler ise seçilen grafiği görebilmekte.

Uygulama ile bakıldığında, seçilen grafik beyaz tişörtün üzerine bindirilmiş gibi duruyor. Kullanıcı hareket ettiğinde ise onunla birlikte dönüyor ve t-shirt’ün kumaşının hareketine göre otomatik şekilde kıvrılıyor. Carlings t-shirt ile birlikte kullanılmak üzere 20 farklı grafiği de piyasaya sürmüş. Devamlı yenileri kullanıcılara sunulacak ve bazıları “Ağaç yoksa, hava da yok”, “Tekrar kullan, azalt, geri dönüştür, saygı duy” ve “Gezegenimizin öldüğü gerçeğine kayıtsız kalma” gibi çevreci mesajlara sahip. Bazıları ise toksik erkeklik veya ölümlü insan gibi farklı konularda sarkastik mesajlar içeriyorlar.

‘Dünyanın ilk artırılmış gerçeklik tişörtü’ şeklinde lanse edilen The Last Statement, özellikle online yaşayan kitleye yönelik tasarlanmış ilk özel kıyafetlerden biri olarak tanımlanıyor. Carlings CEO’su Ronny Mikalsen, t-shirt’ün sıradışı AR özelliği sayesinde hem uzun ömürlü olduğunu, hem de firmanın desteklediği sürdürülebilirlik yaklaşımını yansıttığını söylüyor. Müşteriler bir sürü farklı politik mesajlı t-shirt alıp gereksiz tüketim yapacaklarına, bir seferde tonla t-shirt’e sahip oluyorlar. Ayrıca her gün farklı bir mesaj vermek gibi bir özgürlüğe de kavuşuyorlar. Tek olumsuz yanı, mesajların ancak kişisel etkileşim veya sosyal medya yolu ile aktarılabiliyor olması.

T-shirt üzerinde görülebilen grafik tasarımlar, Facebook’un artırılmış gerçeklik platformu Spark AR ile üretilmiş. Gömleğin boynundaki küçük logo, AR uygulaması için bir tanıma noktası işlevi yapıyor. Uygulama bu logoyu saptadığında seçili grafiği t-shirt üzerine otomatik biçimde yerleştirebiliyor.

The Last Statement şimdilik yalnızca Carlings web sitesinden satın alınabiliyor. Geri dönüştürülebilir bir pakette yollanıyor ve satılan her t-shirt’ün 10 Sterlin kadarı sivil toplum kuruluşu Wateraid’e bağışlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.