btbilgi

İngiltere’nin büyük havalimanları son senelerde ardı ardına dron tehditleri ile sarsıldı. Gatwick havalimanı 2018’in sonunda, operatörleri bir türlü bulunamayan gizemli bir dron müdahalesi sonucunda iki gün boyunca uçuşlara kapatılmıştı. 1.000’den fazla uçuşun etkilendiği olaydan sonra; bu sefer Heathrow havalimanında bir Virgin Atlantik uçağı iniş sırasında bir uçan dron ile burun buruna gelmişti. İklim değişikliği aktivistlerinin de havaalanı protestoları için uçan dronları kullandıkları haberleri gelmekte.

Tüm bu dron vakalarını inceleyen İngiliz hükümeti, buna benzer olayların tekrarlanmasını engellemek için Mart 2019’da bir düzenleme oluşturdu. İngiliz havalimanlarının 5 kilometre yakınına uçan dronların gelmesi yasaklanmıştı. Ayrıca havalimanlarının anti-dron çözümlerine kavuşturulması için 2 milyon Sterlin bütçe ayırılmasına da karar verilmişti. Şimdi bu çözümlerden biri Heathrow havalimanına yerleştiriliyor. Havalimanı yönetimi, kaçak ve tehlikeli dronlardan korunmak için ilk aşama olarak bir dron saptama sistemi kuruyor.

Uçuşların engellenmesini önlemek için, havalimanına Thales firmasının yan kuruluşu Aveillant tarafından geliştirilen dron saptama sistemi inşa edilecek. Sistemin bir benzeri bundan önce Londra havalimanında da devreye sokulmuş. Aveillant teknolojisi uçan dronları tespit etmek için holografik radar kullanıyor.

Geleneksel dönen radar sistemleri belli bir yöne bakarlar ve her şeyi aynı anda göremezler. Holografik radar ise her zaman 360 derecelik bir görüşe sahip ve tam bir 3D görüntü sunuyor. Bu radar kuşlardan bulutlara kadar her şeyi tespit edebiliyor. Radarın yazılımı ise özellikle uçan dron araçlarını tespit etmek için tasarlanmış. Bu araçlar değiştikçe, yazılım da güncellenerek yeni modelleri tanıyabilir hale getirilebiliyor.

Bu sistem uçan dronları havadan indirmeye yaramıyor, sadece saptamaya yarıyor. Radar bir uçan dron farkettiğinde yetkilileri acilen uyarıyor ve erkenden önlem alınmasına yardımcı oluyor. Sistem dronu takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda operatörünü de arayabiliyor. Thales firması sistemin havalimanı güvenliğini büyük ölçüde artıracağına inanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.