btbilgi

Son yıllarda PC pazarında satışların devamlı azalmakta olduğu rapor edilmekteydi. Bunu PC çağının sonuna gelindiği şeklinde yorumlayanlar da bulunmaktaydı. Fakat iki büyük pazar araştırma firması olan IDC ve Gartner’ın yeni raporları bunun tam tersini söylüyor. Bu hafta içi yayımlanan raporlara göre PC satışları 2019’da bir önceki yıla göre artmış durumda.

IDC’nin raporunda, 2019 yılının dördüncü çeyrek sevkiyatlarının yüzde 4,8 artışla 71,8 milyon adede ulaştığı belirtiliyor. Yıllık toplam sevkiyatlar ise 2018 yılına göre yüzde 2,7 artış göstermiş ve 266,69 milyon adede ulaşmış. Gartner’a göre ise, dünya çapında PC sevkiyatları 2018’in dördüncü çeyreğine göre yüzde 2,3 artış yaşamış. 2019’un dördüncü çeyreğinde toplam 70,6 milyon adedi dulduğu bilgisi veriliyor.

IDC firması PC pazarını tanımlarken masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları (Chromebook’lar dahil) ve iş istasyonlarını kabul ediyor. Fakat tabletleri veya x86 sunucularını saymıyor. Gartner verisi ise masaüstü tabanlı PC’leri, dizüstü bilgisayarları ve ultra taşınabilirleri (Microsoft Surface gibi) içeriyor. Ancak Chromebook veya iPad tarzı ürünleri kapsamıyor.

PC satışları 7 yıldan sonra ilk defa artış gösterdi

Hem IDC hem de Gartner’a göre PC pazarının büyük üç lideri hala sırayla Lenovo, HP ve Dell. Bu üç büyük tedarikçi, 2019 yılında pazarın yaklaşık yüzde 65’ine tek başlarına hakim oldular. Lenovo çoğu coğrafi bölgede geçen yıla göre büyüme kaydetmiş. Gartner’a göre, sadecce ABD’de Lenovo’nun masaüstü PC satışları bir yıl öncesine göre yüzde 30’dan fazla artmış. Gartner ayrıca dünya çapında 2 numaralı satıcı olan HP’nin ABD, EMEA ve Latin Amerika’daki liderliğini koruduğunu bildiriyor. Dell ise hem Gartner hem de IDC raporuna göre dördüncü çeyrek sevkiyatlarında kendi rekorunu kırmış.

Her iki rapor da PC satışlarının artışında Windows 7 desteğinin sona ermesi ve Windows 10 yükseltmelerinin yaygınlaşmasını ana sebep olarak gösteriyor. Gartner kıdemli analisti Mikako Kitagawa şu bilgiyi vermiş: “PC pazarı özellikle ABD, EMEA ve Japonya’da Windows 10 yükseltmeleri yüzünden canlandı ve 2011 yılından bu yana ilk kez büyüme yaşadı. Çin, Avrasya ve gelişmekte olan Asya/Pasifik gibi gelişmekte olan bölgelerdeki birçok işletme henüz bilgisayarlarını Windows 10’a yükseltmedi. Bu sebeple Windows 7 desteğinin bu ay sona ermesinden sonra bu büyümenin 2020’de devam etmesini bekliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.