btbilgi

Havadan sınırsız su elde etme fikri yeni değil. Hatta uzun zamandır biliminsanları ve mucitler bunu gerçekleştirmek amacıyla çeşitli ilginç cihazlar üretmekle meşguller. Fakat yakın zamana kadar böyle bir cihazın seri üretimi ve pazara sunulması mümkün olmamıştı. Arizona merkezli startup Zero Mass Water, 2017 yılında tanıttığı panel teknolojisi ile havadan su yakalamanın artık geniş kitlelere yayılabileeğini gösterdi. Firmanın geliştirdiği Hydropanel ürünleri artık evlerin çatılarına bile takılabilecek hale gelmiş.

Zero Mass Water’ın daha önce sunduğu su üretim tarlası sistemi havadaki buhardan su çıkartmak için güneş enerjisi ile beslenen paneller kullanıyor. Bu paneller elektrik veya herhangi başka bir altyapı bağlantısı gerektirmiyor. Şebekeden bağımsız çalışıyor ve sürdürülebilir bir çözüm sunuyorlar. Dünyanın herhangi bir yerine inşa edilebilen sistem, havadan topladığı suyun kalitesini ve temizlik oranını devamlı kontrol etmekte. Sistemin yüzde 10’dan düşük ortam nemine sahip yerlerde bile işe yaradığı saptanmış.

Firmanın geçen hafta düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2020’de tanıttığı yeni Rexi Hydropanel ürünü ise evler için tasarlanmış. Çatılara monte için optimize edilen paneller evlerde, okullarda ve işyerlerinde sınırsız bir su kaynağı haline gelebilir. Rexi sistemi de güneş enerjisiyle çalışıyor ve şebekeden bağımsız içme suyu sağlayabiliyor. 2 panelin bir ayda 300 ile 600 şişe arasında su üretmesi öngörülmüş. Bu da 4-6 kişilik bir ailenin aylık ihtiyacını karşılıyor. Toplanan su miktarı ve kalitesi bir akıllı telefon uygulaması ile uzaktan kontrol edilebilir.

Hydropanel teknolojisi havadan su buharını emiyor ve bunu higroskopik bir malzemede topluyor. Panel içinde biriken su buharı, güneş enerjisi sayesinde pasif olarak yoğunlaştırılmakta. Higroskopik materyallerin havadaki su buharından sadece sıvı moleküllerini aldığı aktarılmış. Yani havadaki zararlı moleküller ve ince partiküller çekilmiyor. Bu sayede her zaman temiz su elde etmek mümkün oluyor. Bu teknolojinin arka planındaki tekniklerin, 2019’da prestijli bir bilim ödülü olan Lemelson-MIT ödülünü kazandığı bilgisi verilmiş.

Hydropanel ile çatınızdan sınırsız temiz su elde edin

Zero Mass Water geliştirdiği Rexi çatı su toplama sisteminin ön siparişlerine başlamış. Bir kiralama hizmeti olarak sunulan Hydropanel kurulumlarına 2020 yazında başlanması planlanmış. Bu çözümün suyun az olduğu veya temizliğine güvenilemeyecek bölgelerde, toplulukların kendi sürdürülebilir kaynaklarını oluşturmalarına yardımcı olması umut edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.